wtorek, 26 września, 2023
Strona główna Tagi łososie

Tag: łososie

Kiepski początek sezonu na trocie i łososie

2014 rok pechowo rozpoczął się dla wędkarzy. Od pierwszego stycznia w pomorskich rzekach można łapać trocie i łososie. Problem w tym, że ryb nie ma. Wszystko z powodu wrzodzienicy, która zdziesiątkowała populację ryb łososiowatych i doprowadziła do katastrofy ekologicznej w pomorskich rzekach.

Wędkarze znowu łowią wielkie trocie i łososie

Setki wędkarzy z całego kraju przyjechało na Pomorze w nadziei na złapanie wielkiej ryby. Pierwszego stycznia rozpoczął się bowiem sezon połowu troci i łososi. Niestety w tym roku z powodu wysokich temperatur wielu wędkarzy będzie mogło jedynie opowiadać o wielkiej rybie.

Takiego łososia kupisz tylko na przystani w…

Kto nie zjadłby świeżego łososia złowionego dziś o świcie w Zatoce Gdańskiej? Nie znam nikogo takiego, nawet mój pies dostaje ślinotoku, gdy widzi rybkę przyniesioną od rybaków - mówi Beata, mieszkanka Orłowa.

Tak zaczyna się każdy dzień w Gdyni-Orłowie

Dwie małe łodzie rybackie płyną w kierunku przystani w Orłowie. Z daleka słychać głosy rybaków, którzy chwalą się połowem. Na brzegu grupka gapiów czeka na świeżą rybę. Jest siódma rano. Tak zaczyna się dzień w Orłowie.

Groźna choroba dopadła trocie i łososie na Pomorzu

Epidemia wrzodzienicy w pomorskich rzekach. Ichtiolodzy przypuszczają, że śmiertelnym dla ryb wirusem zarażonych jest aż 90 procent troci i łososi. Choroba groźna jest jednak nie tylko dla ryb, ale i ludzi.

Rybacy nie wykorzystają swoich limitów

Polscy rybacy nie wyłowią tegorocznego limitu dorszy i łososi. Do końca roku zostało zaledwie dwa i pół miesiąca. Tymczasem rybacy nie odłowili nawet 40 procent przysługującego naszemu krajowi limitu.

Tysiące łososi zarażonych tajemniczą chorobą

Żyjące w rzece Słupi trocie i łososie dziesiątkuje tajemnicza choroba. Ichtiolodzy i wędkarze bezradnie rozkładają ręce. Naukowcy nie znają pochodzenia choroby, ani nie potrafią powstrzymać błyskawicznie rozprzestrzeniającej się epidemii.

Naukowcy zapładniają po swojemu

Pomorscy ichtiolodzy i wędkarze rozpoczęli coroczne sztuczne rozmnażanie troci i łososi. W tym roku z ikry pobranej rybom płynącym w górę pomorskich rzek na tarło, naukowcy chcą wyhodować 600 tysięcy ryb łososiowatych.

Troć wędrowna i łosoś atlantycki pod ochroną

Od początku października do końca grudnia, jak co roku, obowiązuje u nas zakaz połowu troci i łososi (poza połowami morskimi). W tym czasie te piękne i olbrzymie ryby wędrują w górę rzek na tarło.

Łososie zagrożone?

Komisja Europejska może nawet o 80 procent zmniejszyć limit poławianych na Bałtyku łososi. Ekolodzy alarmują, że populacja tych szlachetnych ryb jest u nas coraz mniejsza. Zupełnie innego zdania są rybacy.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Fot. Karol Stańczak

Rozpoczął się 763. Jarmark św. Dominika

Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy i artyści. W Śródmieściu Gdańska staną setki kramów i stoisk gastronomicznych. Na odwiedzających będzie czekała też Uliczka...