Międzywojenna architektura Gdyni zostanie ukazana na wystawie podczas festiwalu Triennale der Moderne w Berlinie // fot. mat. prasowe
Międzywojenna architektura Gdyni zostanie ukazana na wystawie podczas festiwalu Triennale der Moderne w Berlinie // fot. mat. prasowe

Modernistyczna architektura to bardzo ważny element dziejów Gdyni, a jednocześnie jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk polskiej kultury okresu międzywojennego. Warto jednak pamiętać, że za tą spójną wizją i unikalną zabudową stoją polscy architekci, których realizacje i projekty są częścią architektonicznego krajobrazu miasta. Ich prace będzie można obejrzeć na wystawie w Berlinie, która startuje już w piątek, 11 listopada.

Temat międzywojennej architektury Gdyni ukazywany jest na wiele sposobów – poprzez wystawy, spacery architektoniczne, czy wydarzenia dedykowane właśnie tej dziedzinie sztuki. Warto przyjrzeć się również realizacjom autorstwa polskich architektów żydowskiego pochodzenia.

Wystawa „Urban networks of modernism and the role of jewish architects – the case of Gdynia (Poland)” prezentuje międzywojenną architekturę Gdyni ukazywaną przez pryzmat wybranych realizacji architektonicznych. Ówcześni architekci byli ważną grupą twórców zaangażowanych w działania modernizacyjne skupione wokół odbudowy i przebudowy Polski w okresie międzywojennym. Dzięki swoim śmiałym wizjom i oryginalnym realizacjom, aktywnie przyczyniali się do rozwoju nowoczesnego języka architektonicznego. Jednak historia boleśnie pokazuje, jak wiele poświęcenia kosztowała ich praca. Pod koniec lat 30. XX wieku część z nich została pozbawiona prawa wykonywania zawodu, a wraz z wybuchem II wojny światowej wielu z nich zostało zmuszonych do ucieczki, w obawie o swoje życie oraz było prześladowanych przez niemiecki reżim okupacyjny. Ze względu na okrutne wydarzenia czasu wojny i losy żydowskich architektów w okresie powojennym, niektóre z tych postaci są dziś nieznane. O innych wciąż się pamięta, jednak ich życie i twórczość zasługują na szersze zainteresowanie i docenienie.

Dlatego już w najbliższy piątek 11 listopada, w ramach międzynarodowego festiwalu architektury modernistycznej Triennale der Moderne w Berlinie, zostanie otwarta wystawa poświęcona architekturze międzywojennej Gdyni.

– Gdynia to uosobienie nowoczesności, otwarcia na morze i sprawnego połączenia historii ze współczesnością. Modernistyczna architektura – zwłaszcza ta międzywojenna – zasługuje na szczególne uznanie, bowiem cechowała ją szlachetna prostota, funkcjonalizm i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Styl ten zrodził architekturę piękną i zarazem przyjazną człowiekowi, o czym będzie można przekonać się zapoznając się z pracami zamieszczonymi na wystawie, podczas trwania festiwalu Triennale der Moderne w Berlinie – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Organizatorzy zapraszają również na wydarzenia towarzyszące festiwalowi, które odbędą się w dn. 17.11.2022 r.:

  • wykład dr hab. Roberta Hirscha – profesora Politechniki Gdańskiej, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni
  • dyskusję panelową, w której udział weźmie m.in. dr Marek Stępa – Naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Ekspozycja prezentowana będzie w języku angielskim oraz niemieckim, w pawilonie BHROX bauhaus reuse, (Ernst-Reuter-Platz, Mittelinsel, 10587 Berlin) w ramach festiwalu Triennale der Moderne. Będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 11.11 – 24.11.2022 r. w godzinach: 12:00 – 20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa powstała jako efekt współpracy stowarzyszenia Gesellschaft zur Erforschung des Lebens und Wirkens deutschsprachiger jüdischer Architekten (GjA) oraz Instytutu Pileckiego w Berlinie jako część programu „Ćwiczenie Nowoczesności”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.