Nieczynna Latarnia Morska - Góra Szwedów / fot. Marcin Pałaszyński
Nieczynna Latarnia Morska - Góra Szwedów / fot. Marcin Pałaszyński

Od strony morza,  na Mierzei Helskiej na szczycie wzniesienia Góra Szwedów, wznosi się opuszczona, stalowa konstrukcja. To była latarnia morska, uruchomiona w 1936 roku, po wyłączeniu źle umiejscowionej i będącej źródłem wielu pomyłek latarni w Jastarni-Borze (1872 – 1936r.)

W czasach działania latarni Góra Szwedów układ dwóch świateł latarni morskich Hel i Góra Szwedów ułatwiał nocną żeglugę wokół półwyspu – ocenę odległości od brzegu, zapewniając łatwe uzyskanie pozycji z dwóch namiarów na latarnie Hel i Góra Szwedów.

Latarnia Góra Szwedów w okresie PRL znajdowała się na terenie wojskowym i była niedostępna. Skasowanie terenu wojskowego w 1990 roku przyczyniło się do jej dewastacji, po której latarni już nie uruchomiono. Obecnie to cel pięknych wycieczek wzdłuż plaży.

Warto wspomnieć, że wzniesienie na którym zainstalowano latarnię – czyli Góra Szwedów – swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie Szwedom, którzy wylądowali na plaży w pobliżu wzniesienia po tym, jak ich dwa okręty weszły na mieliznę podczas sztormu w 1628 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.