Jeśli szukacie miejsca, w którym czas się jakby zatrzymał, a internet słabo działa, wybierzcie się do wsi Juszki w gminie Kościerzyna na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Ta malownicza kaszubska wieś położona nad jeziorem Mielistym jest wpisana do rejestru zabytków.

Dzięki zabudowie z XIX  i początku wieku XX, jak również zachowanemu oryginalnemu porządkowi ruralistycznemu, Juszki uzyskały status zabytku architektonicznego.  Porządek ruralistyczny jest to przestrzenne założenie wiejskie, zawierające zespoły budowlane i  pojedyncze budynki w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg. Miejscowość znajduje się też na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów.

Wpisanie wsi do rejestru zabytków uchroniło ją  przed przypadkową współczesną zabudową i oszpeceniem. Dlatego dzisiaj wieś przypomina współczesny skansen. Wieś pochodzi z XVII w., a jej nazwa prawdopodobnie od nazwiska Uszko, rodziny  smolników, która posiadała piec do wyrobu smoły. Z czasem nazwa miejscowości przekształciła się na Juszki.  Dopiero stosunkowo niedawno doprowadzono do wsi asfaltową drogę, co też przyczyniło się do zachowania jej unikalnego charakteru. Nie docierała tu komunikacja publiczna, a i prywatna nie miała lekko, bo po piaszczystej drodze trudno było dojechać. Wodę doprowadzono dopiero pod koniec lat 90-tych, wcześniej mieszkańcy korzystali z ręcznych pomp i studni, co tez nie skłaniało do osiedlania się tutaj.   

Odizolowana od świata, licząca zaledwie 120 mieszkańców wieś, posiada niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Otaczające ją lasy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego obfitują w grzyby, jagody i zwierzęta, a wody jezior Mielistego i znajdującego się nieopodal jeziora Długiego – w ryby. Praktycznie nie powstają tu nowe domy, a liczba mieszkańców nie zwiększa się. Niektóre z domów są własnością osób z innych części Polski, które zauroczone zagubioną wśród jezior i lasów miejscowością, postanowili tu spędzać duża część roku. Cześć domów posadowiona jest na działkach, które schodzą aż do jeziora.

Juszki, nieco odizolowane od świata, są idealnym miejscem do pełnego relaksu. My zatrzymaliśmy się w wybudowaniu wsi nad jeziorem Długim, w dawnej rybakówce. To idealne miejsce na odpoczynek, relaks na kajaku, odcięcia się od świata i telefonów. Zasięg jest tu słaby, a internet dostępny tylko na końcu pomostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.