Ponad 3 miliony gości odwiedziło Gdańsk w 2021 r. To wzrost o ponad 50 procent w porównaniu z rokiem 2020. Zdecydowaną większość z nich stanowili goście krajowi, którzy najczęściej docierali do miasta samochodem.

Gdańska Organizacja Turystyczna zaprezentowała badania ruchu turystycznego w Gdańsku w roku 2021. Wynika z nich, że poprzedni rok był bardzo udany, gdyż widać zdecydowaną poprawę po pandemicznym roku 2020. W roku 2021 Gdańsk odwiedziło łącznie 3 036 995 gości. Jest to wzrost aż o 53 proc. w stosunku do roku 2020, kiedy do miasta przyjechało niespełna 2 mln osób.

Goście krajowi stanowili blisko 86 % ruchu turystycznego. Byli to głównie mieszkańcy Pomorza, a także Kujawsko-Pomorskiego (15%) i z Mazowsza (10%).

Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy – 41% oraz Skandynawowie – 14%. Coraz gości przyjeżdża z Czech i Hiszpanii (po ok. 5%).

Cieszy również przyjazd gości z zagranicy. Wiele czynników wskazuje na to, że będą oni wracać. Potwierdzają to m.in dane za pierwszy kwartał, pokazujące ruch na lotnisku, który znacznie wzrósł oraz awizowane wizyty dużych wycieczkowców w porcie w Gdańsku, który może przekroczyć 100 zawinięć. To pozwala wyciągać takie wnioski, że ten rok turystycznie będzie jeszcze lepszy – podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Okres letni 2021 pokazał nam zmianę tendencji międzynarodowego ruchu przyjazdowego. Gdańsk, dzięki rozwijającej się siatce połączeń linii lotniczych staje się coraz bardziej dostępny dla gości, których wcześniej tak licznie do nas nie przyjeżdżali. Głównie mówię tutaj o gościach z Holandii czy z Francji – wyjaśnia Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Poziom ponad 3 mln gości w 2021 roku jest zbliżony do rekordowego roku 2019.  Jeśli chodzi o sposób podróżowania, to najczęściej wybierali samochód (68%), pociąg (blisko 18%) oraz samolot (8%). Ci, którzy nocowali, decydowali się na hotel (29%), wynajęte mieszkanie (15%) oraz pobyt u znajomych i rodziny (15%).

Największą popularnością cieszyło się Westerplatte – 30%, molo w Brzeźnie (24%) a także park i katedra w Oliwie (blisko 23%).

Są to głównie pobyty rodzinne od trzech do pięciu dni. To jest też zmiana, którą widzimy zarówno w okresie letnim, jak i na przestrzeni całego roku. Pobyty w formule city break, często weekendowe, mieszające pobyt na świeżym powietrzu i spędzanie czasu podczas typowej rekreacji z eksplorowaniem oferty kulturowej i historycznej Gdańska – tłumaczy Łukasz Wysocki.

Od kilku lat Gdańska Organizacja Turystyczna współpracuje z Pomorskim Instytutem Naukowym im. Prof. Brunona Synaka przy prowadzeniu badań ruchu turystycznego w Gdańsku. Prezentowane dane powstają w oparciu o specjalną metodologię, która gwarantuje uzyskanie miarodajnych wyników.

Punktem wyjęcia są dla nas dane Urzędu Statystycznego dotyczące liczby osób nocujących w hotelach i innych obiektach noclegowych. Oczywiście, mnóstwo osób w Gdańsku nocuje w wynajętych mieszkaniech, u rodziny czy znajomych. Dlatego systematycznie, przez cały rok prowadzimy badania ankietowe. Pytamy osoby odwiedzające Gdańsk, gdzie nocują, jak spędzają czas, na jak długo tu przyjechały i na tej podstawie ustalamy proporcje osób nocujących w tych obiektach, dla których mamy dane gusowskie i w tych obiektach, dla których danych nie mamy. To pozwala nam oszacować liczbę osób nocujących w różnych rodzajach obiektów noclegowych, ale również liczbę osób, które przyjeżdżają tu na jeden dzień – wyjaśnia Katarzyna Nałysz-Safuryn, specjalista ds. badań i analiz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.