Morska Energetyka Wiatrowa to przyszłość regionalnej gospodarki. Wymaga ona jednak dobrze wykształconych kadr. Farmy na morzu będą dopiero powstawać, ale kształcenie fachowców trzeba zacząć już teraz. Dlatego samorząd województwa pomorskiego podejmuje wiele działań, aby pokazać uczniom nowe zawody i ścieżki kariery.

Jednym z takich działań są Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND, których finał odbędzie się na wiosnę 2023 w Amber Expo w Gdańsku.

Edukacja dla przyszłości

Morska energetyka wiatrowa, a co za tym idzie powstawanie nowego przemysłu zwanego offshore, to ogromna szansa i perspektywa rozwoju pomorskiej gospodarki.

– Trzeba jednak pamiętać, że każda nowo powstająca branża wymaga wykształconych kadr – podkreśla Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Ten nowy, innowacyjny sektor potrzebuje również nowatorskiego podejścia do edukacji. I właśnie dlatego, jako Pomorska Platforma Offshore powołana przez samorząd województwa pomorskiego poprzez ciekawe działania, chcemy zarazić młodzież pasją do zielonej energetyki – dodaje Bonna.

Edukację trzeba rozpocząć od podstawówki. Już teraz w pomorskich szkołach podstawowych organizowane są lekcje o energii wiatrowej. Kolejny etap to edukacja na poziomie ponadpodstawowym, w tym edukacja zawodowa. Warto wspomnieć o konkursie dla organów prowadzących szkoły, które zajmują się kształceniem zawodowym.

– Liczymy na to, że w ramach konkursu powstaną koncepcje rozwoju szkolnictwa zawodowego dotyczące strategicznych branż, związanych właśnie z MEW – wyjaśnia wicemarszałek.

Pierwsze takie targi

Doskonałą okazją do zapoznania młodych ludzi z możliwościami zawodowymi, jakie daje branża morskiej energetyki wiatrowej będą pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND.

– Takiego wydarzenia jeszcze na Pomorzu nie było. Będzie to świetna okazja do pokazania młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, techników czy szkół branżowych, jakiego rodzaju kompetencje będą im potrzebne i w jaki sposób będzie można je zdobyć – wyjaśnia Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego.

Targi będą finałem akcji edukacyjnej oraz współpracy z dyrektorami szkół i młodzieżą.

– Od listopada do marca przyszłego roku w szkołach zaplanowano wizyty i warsztaty na temat powstawania morskich farm wiatrowych. Planujemy też uruchomienie specjalnej platformy w postaci aplikacji, na której będą przeprowadzane m.in konkursy. Nie zabraknie też atrakcji dla młodzieży w postaci symulatorów z udziałem wirtualnej rzeczywistości – dodaje Karolina Lipińska.

W targach wezmą udział dziesiątki firm z kraju i zagranicy. Swoją ofertę zaprezentują również uczelnie wyższe. Dwudniowe wydarzenie planowane jest w marcu 2023 roku.

Szkoła, studia, innowacje

Szkolna edukacja związana z morską energetyką wiatrową może okazać się początkiem kariery w rozwijającej się branży. Po szkole średniej można też wybrać studia na uczelni wyższej.

– Pamiętajmy, że MEW to nie tylko „wiatraki na morzu”. Ale także cała technologiczna, prawna i instytucjonalna otoczka, systemy informacyjne czy transportowe – dodaje Lipińska.

Świetnym przykładem tego, co można zrobić na studiach jest projekt TRANSACT. Chodzi o zrealizowany na Politechnice Gdańskiej projekt stworzenia pierwszej polskiej autonomicznej jednostki nawodnej, która może posłużyć m.in. do patrolowania terenów farm wiatrowych. W projekcie tym biorą udział studenci z PG oraz innych krajów. Prototyp takiej łodzi został zwodowany w październiku 2022 r. Wykorzystaniem łodzi zainteresowany jest już polski przemysł portowy i offshore.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.