Fot. Karol Stańczak

W sobotę 8 lipca wszystkie drogi będą prowadziły do Kartuz, gdzie spotkają się Kaszubi z całego świata. Podczas 24. Zjazdu Kaszubów odbędzie się przemarsz ulicami miasta i wspólna zabawa w parku im. Solidarności, gdzie odbędą się koncerty, występy kabaretowe, a także turniej gry w popularną na Pomorzu Baśkę.

Wszystko rozpocznie się wcześnie rano. Już o 6.30 z Helu wyruszy do Kartuz specjalny pociąg Transcassubia. Drugi wyjedzie o 7.24 z Chojnic. O godzinie 11.00 sprzed Muzeum Kaszubskiego, goście przejdą ulicami miasta w kierunku Kolegiaty. Przy urzędzie miejskim zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa tegorocznego Światowego Zjazdu Kaszubów. W Południe rozpocznie się uroczysta msza, a o 14.00 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Zjazdu.

Na Zjeździe Kaszubów nie zabraknie regionalnych potraw, tradycyjnych produktów oraz rękodzieła artystycznego. Imprezie będzie towarzyszył Jarmark Kaszubski, odbędzie się też turniej gry w Baśkę, za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Kaszubskie, albo skorzystać z letniego spaceru po Kartuzach z przewodnikiem PTTK.  – Zjazdy łączą i integrują, cieszy wzajemna życzliwość uczestników. Każdy zjazd ma swoją specyfikę, i świetnie że odbywają się one w różnych miejscowościach. To okazja do zaprezentowania się gospodarzy i lepszego poznania się. Ma to tez walor edukacyjny – zaznacza marszałek Struk. 

Pierwszy Światowy Zjazd Kaszubów został zorganizowany w Chojnicach. Wtedy pierwszy raz w podróż ruszyła Transcassubia, pociąg który stała się jednym z symboli Zjazdów. Podczas  zjazdu w Kartuzach zostanie ogłoszone miejsce, gdzie w przyszłym roku odbędzie się kolejna impreza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.