„Buczyna nad Słupią” to leśny rezerwat przyrody położony południowych obrzeżach Ustki, zaledwie dwa kilometry od centrum miasta. Składa się w większości z drzewostanu bukowego. Występuje tu mozaika grądu, łęgu i buczyn, głównie żyzna buczyna niżowa, rzadko spotykana na Pomorzu, na zboczu i w dnie doliny Słupi.

Taką samą nazwę jak rezerwat, nosi wytyczony tędy szlak. Warto go obejść, żeby zobaczyć różnorodne ekosystemy przyrodnicze zgrupowane na relatywnie niewielkim obszarze. Są tu grądy, olsy, łęgi, a także rozmaite typy lasów bukowych. Te piękne, monumentalne i ozdobne drzewa nazywane są niekiedy „leśnymi katedrami”. W oczekiwaniu na „plażową” pogodę warto wybrać się do naszego rezerwatu, gdzie właśnie teraz najlepiej widać budzącą się do życia przyrodę.

Warto zaznaczyć, że rezerwat „Buczyna nad Słupią” ze względu na różnorodność cennej fauny i flory należy do jednego z 21 siedlisk w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina rzeki Słupi”, w ramach europejskiego programu ochrony przyrody w krajach Unii Europejskiej Natura 2000.

ŹRÓDŁOUM Ustka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.