Wraca konkurs na kaszubską potrawę

28 lutego 2019r. | Drukuj

Kaszubskie Towarzystwo Sportowo-Kulturalne wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Kaszubska Droga” i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Luzinie organizuje konkurs kulinarny „Smacznie i tradycyjnie na kaszubskiej drodze”. Jego celem jest promocja tradycyjnych potraw lokalnych. Trwa nabór zgłoszeń. Finał odbędzie się 7 kwietnia podczas Kaszubskiej Gali Kulinarnej w Luzinie.

ciastko przekładane z truskawkami
Źródło: LGD „Kaszubska Droga”

W konkursie mogą wziąć udział osoby i podmioty działające na terenie gmin: Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, czyli obszaru LGD „Kaszubska Droga”. Zanim potrawy trafią pod podniebienia jury złożonego z ekspertów lokalnej branży gastronomicznej, obowiązkowe jest wcześniejsze zgłoszenie przepisów.

  • Potrawa musi być smaczna i mieć związek z kaszubszczyzną. Jak to rozumieć? To już zostawiamy tym, którzy wezmą udział w konkursie – tłumaczy Arkadiusz Pasiuk z Lokalnej Grupy Działania „Kaszubska Droga”.
kartofel salat
Źródło: LGD „Kaszubska Droga

Każda potrawa powinna być wytwarzana tradycyjnymi metodami. Liczy się nazwa, oryginalność przepisu, walory smakowe oraz sposób podania na stół. Konkurs będzie przebiegał jednoetapowo, od razu wyłaniając trzy najlepsze dania. Po prezentacji, degustacji i zapoznaniu się z kartą konkursową danej potrawy organizator przyzna I, II i III miejsce oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe podziękowania i nagrody w formie bonów towarowych. Przepisy, ich nazwy i kolorowe zdjęcia potraw prezentowanych podczas Kaszubskiej Gali Kulinarnej zostaną umieszczone w dedykowanej książce kulinarnej.

przegotanka warzywna
Źródło: LGD „Kaszubska Droga

„Lokalna Grupa Działania „Kaszubska Droga“ organizowała podobne konkursy przy okazji Festiwali Kultury Kaszubskiej i Konkursów o Certyfikat Marki Lokalnej „Kaszubskie Szmaragdy”. Ostatnie przeprowadzono w 2014 roku.

  • W historii zwyciężały m.in. takie potrawy jak: „przegotanka warzywna” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Będargowo, czy „cytrunszpejza” Pani Jadwigi Ptach z Koła Gospodyń Wiejskich Głazica. Wśród zwycięzców znalazła się także „kartofel salat” Pani Ludwiki Śliwickiej – wspomina Emilia Ogonowska z LGD „Kaszubska Droga”.
cytrunszpejza
Źródło: LGD „Kaszubska Droga

Konkurs promuje produkt lokalny obszaru LGD „Kaszubska Droga” i jest współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Bartłomiej Zambrzycki


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze