Kaszubskie Towarzystwo Sportowo-Kulturalne wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Kaszubska Droga” i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Luzinie organizuje konkurs kulinarny „Smacznie i tradycyjnie na kaszubskiej drodze”. Jego celem jest promocja tradycyjnych potraw lokalnych. Trwa nabór zgłoszeń. Finał odbędzie się 7 kwietnia podczas Kaszubskiej Gali Kulinarnej w Luzinie.

ciastko przekładane z truskawkami
Źródło: LGD „Kaszubska Droga”

W konkursie mogą wziąć udział osoby i podmioty działające na terenie gmin: Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, czyli obszaru LGD „Kaszubska Droga”. Zanim potrawy trafią pod podniebienia jury złożonego z ekspertów lokalnej branży gastronomicznej, obowiązkowe jest wcześniejsze zgłoszenie przepisów.

  • Potrawa musi być smaczna i mieć związek z kaszubszczyzną. Jak to rozumieć? To już zostawiamy tym, którzy wezmą udział w konkursie – tłumaczy Arkadiusz Pasiuk z Lokalnej Grupy Działania „Kaszubska Droga”.
kartofel salat
Źródło: LGD „Kaszubska Droga

Każda potrawa powinna być wytwarzana tradycyjnymi metodami. Liczy się nazwa, oryginalność przepisu, walory smakowe oraz sposób podania na stół. Konkurs będzie przebiegał jednoetapowo, od razu wyłaniając trzy najlepsze dania. Po prezentacji, degustacji i zapoznaniu się z kartą konkursową danej potrawy organizator przyzna I, II i III miejsce oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe podziękowania i nagrody w formie bonów towarowych. Przepisy, ich nazwy i kolorowe zdjęcia potraw prezentowanych podczas Kaszubskiej Gali Kulinarnej zostaną umieszczone w dedykowanej książce kulinarnej.

przegotanka warzywna
Źródło: LGD „Kaszubska Droga

„Lokalna Grupa Działania „Kaszubska Droga“ organizowała podobne konkursy przy okazji Festiwali Kultury Kaszubskiej i Konkursów o Certyfikat Marki Lokalnej „Kaszubskie Szmaragdy”. Ostatnie przeprowadzono w 2014 roku.

  • W historii zwyciężały m.in. takie potrawy jak: „przegotanka warzywna” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Będargowo, czy „cytrunszpejza” Pani Jadwigi Ptach z Koła Gospodyń Wiejskich Głazica. Wśród zwycięzców znalazła się także „kartofel salat” Pani Ludwiki Śliwickiej – wspomina Emilia Ogonowska z LGD „Kaszubska Droga”.
cytrunszpejza
Źródło: LGD „Kaszubska Droga

Konkurs promuje produkt lokalny obszaru LGD „Kaszubska Droga” i jest współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Bartłomiej Zambrzycki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.