Centrum Kultury Spichlerz znowu otwiera swoje drzwi. Odresturowany dwa lata temu z wielką pieczołowitością obiekt po pandemicznej przerwie wznawia działalność.

Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie to wzorcowy przykład rewitalizacji starych obiektów w najlepszym architektonicznym wydaniu. Adaptacja XIX-wiecznego budynku, modernizacja ulicy 3 Maja i utworzenie przyklasztornej przestrzeni parkowej pochłonęły 12 mln zł, z czego 7 mln pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 na działania rewitalizacyjne miast.

Gmina Żukowo nabyła wpisany do rejestru zabytków obiekt oraz budynki gospodarcze na przełomie 2015 r i 2016 r. od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” . Autorem nowego architektonicznego kształtu obiektu jest firma Architekci Gzowski & Gzowski. Z wielkim wyczuciem stworzyła imponujący miks tradycji z nowoczesnością. Odnowiona stara cegła połączona została ze szklanymi i metalowymi elementami z nowoczesnym wzornictwem kaszubskim. Wewnątrz powstała niezwykle funkcjonalna i nowoczesna przestrzeń, w której poza sala widowiskową, znajduje się małe muzeum wzornictwa kaszubskiego.

W budynku o powierzchni ok. 800 metrów kwadratowych mieszczą się  Strefa Kultury i Centrum Aktywności Rodzin. Obiekt wyposażono w scenę, nagłośnienie i oświetlenie oraz sprzęt do projekcji filmowych.  Sama sala widowiskowa jest przestrzenią multimedialną, pełniąca funkcję warsztatową, edukacyjną, koncertową, teatralną, wystawową, filmową, spotkań, ćwiczeń i prób dla lokalnej społeczności.

Obiekt choć miał pecha, bo kilka miesięcy po otwarciu musiał się z powodu pandemii zamknąć, stał się już kulturalnym sercem gminy Żukowo, do którego przybywają nie tylko mieszkańcy gminy, lecz także goście z Trójmiasta, czego przykładem był niedawny koncert gdańskiego zespołu Inkolinia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.