Tag: II Wojna Światowa
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
W dniach 19 - 22 września 2019r., 70 osobowa reprezentacja lęborskich harcerzy i instruktorów z lęborskiej 7. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. generała Stanisława...
80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej
W tym roku przypada 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. osamotniona Polska stawiła bohaterski opór agresji hitlerowskiej. W okresie 5-ciu tygodni wojny obronnej Polski, zawiodły sojusznicze mocarstwa - Francja i Anglia. Z kolei 17 września 1939 r. ZSRR dokonał agresji na Polskę od wschodu. Świat milczał, nie zareagował. Ale wielki wysiłek Polski nie został daremny, zakończyły się łatwe, bezkrwawe hitlerowskie podboje. Trzeba wyraźnie podkreślić, że heroiczna postawa Polski w 1939 roku, nie została nigdy godnie, ani właściwie doceniona.
Uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W uroczystościach pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Uroczystości zakończyły się kilka minut po godz. 6.00 Wieczorem odbędzie się bezpłatny koncert pieśni wojskowych i patriotycznych.
Zwalczmy historyczny Warszawocentryzm
Doświadczenia historyczne Warszawy zdominowały polską pamięć o II wojnie światowej. Taka postawa dotyczy nie tylko mieszkańców stolicy, ale również osób pochodzących z innych regionów Polski.
Poranne uroczystości na Westerplatte
Przed świtem 1 września gdańszczanie spotkali się na Westerplatte, gdzie 75. lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.
Profesor Śmierć
Niedawno, gdy honorowy obywatel Gdańska w połowie Kaszuba, Günter Wilhelm Grass opublikował wierszyk w którym zarzucił Izraelowi, że jest większym zagrożeniem dla pokoju na świecie niż Iran, odezwały się głosy potępiające najsłynniejszego dziś byłego SS-mana z 10 Dywizji Pancernej SS "Frundsberg". Niektóre z nich żądały by Grassowi odebrać literacką Nagrodę Nobla. Niewiedza tych osób, wywołała demona przeszłości innego noblistę Fritza Habera . Bo cóż znaczy wierszyk byłego SS –mana do zbrodniczych dokonań poważnego profesora.
Niezwykłe znalezisko w samym centrum Lęborka
Robotnicy budowlani natrafili na prawdziwy skarb – zakopany w ziemi olbrzymi sejf. Już wstępne oględziny pokazały, że szafa pancerna z początków ubiegłego stulecia kryje wiele kosztowności.
Oświadczenie dyrektora Muzeum II WŚ po przemówieniu Kaczyńskiego
Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Sosnowcu Jarosław Kaczyński odniósł się do polityki historycznej prowadzonej przez Polskę. Zapowiedział, że PiS chce „zmienić kształt Muzeum II Wojny Światowej, tak żeby wystawa w tym muzeum wyrażała polski punkt widzenia”. Na te słowa, szybko zareagował dyrektor powstającej w Gdańsku placówki.
72. rocznica pierwszych wysiedleń gdynian
W Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające bezprawne ograbienie z majątku i wygnanie przez Niemców z miasta dziesiątków tysięcy jego mieszkańców narodowości polskiej.
Zmarł jeden z ostatnich obrońców Westerplatte
W wieku 96 lat odszedł Aleksy Kowalik. Był jednym z ponad dwustu obrońców Westerplatte z września 1939 roku. Obecnie żyje jeszcze dwóch westerplatczyków.