fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Przed świtem 1 września gdańszczanie spotkali się na Westerplatte, gdzie 75. lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Uroczystość rozpoczęła się o 4.45 przemówieniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który do agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku przyrównał obecną sytuację na Ukrainie.

– Siedemdziesiąt pięć lat temu pytano, czy warto umierać za Gdańsk. Pamiętamy to dokładnie i nie chcemy, by ktoś pytał, czy warto umierać za Donieck czy inne regiony Ukrainy. Odpowiedź brzmi – tak. Choć walka toczy się w oddali od naszych granic, integralność terytorialna Ukrainy jest w interesie Europejczyków. Musimy patrzeć na Europę i działać solidarnie – powiedział Paweł Adamowicz.

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się w swoim wystąpieniu również premier Donald Tusk.

– Wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych. Zwłaszcza w konfrontacji z tym, co dzieje się dziś na wschodzie Ukrainy – powiedział premier. – Historia zatoczyła koło i tu na Westerplatte mówiąc dziś „nigdy więcej wojny” musimy powiedzieć pełnym głosem, wspólnie z naszymi sojusznikami, że to nie będą tylko słowa, że to będzie mądra polityka, że to będzie prawdziwa solidarność europejska, że będzie to mądra i odważna strategia całej wspólny krajów atlantyckich. Dziś jeszcze jest czas, aby powstrzymać tych w Europie i na świecie, dla których przemoc, siła, agresja stają się znowu arsenałem politycznego działania – dodał premier.

Po przemówieniach odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Następnie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża złożono wieńce.

Dziś o godz. 17.00 na Westerplatte przybędą prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Niemiec  Joachim Gauck, którzy również złożą kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.