Fot. Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

W uroczystościach pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Uroczystości zakończyły się kilka minut po godz. 6.00 Wieczorem odbędzie się bezpłatny koncert pieśni wojskowych i patriotycznych.

Fot. Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl
Fot. Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

Modlitwę za poległych wygłosił Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. W programie były także: Apel Poległych, odegranie Hymnu do Bałtyku przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, złożenie meldunku Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej o zakończeniu pierwszej części uroczystości oraz ceremonia złożenia wieńców.

O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

Gości przywitał gospodarz uroczystości Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

PEŁNA TREŚĆ PRZEMÓWIENIA PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

Przed siedemdziesięciu siedmiu laty właśnie w tym miejscu o świcie rozpoczęła się Druga Wojna Światowa. Żołnierze polskiej placówki wojskowej na Westerplatte podjęli walkę przeciwko agresji hitlerowskich Niemiec. Przez siedem dni walczyli w osamotnieniu, świadomi militarnej przewagi wroga.

Bronili się w poczuciu głębokiej powinności i honoru, choć nie mogli odwrócić losów tamtej bitwy ani tamtej wojny. Walczyli więc w imię wartości. Dzisiaj, jak co roku, spotykamy się by uczcić ich heroizm i poświęcenie, ich wierność. Chylimy nisko głowy na znak pamięci o bohaterstwie polskiego żołnierza, walczącego tu i na wszystkich frontach Drugiej Wojny Światowej.

Oddajemy hołd naszym poległym i zamordowanym; tym, którzy zginęli z bronią w ręku i tym, których zamordowano w obozach hitlerowskich i łagrach sowieckich. Ofiarom żołnierskim i cywilnym. Wszystkim ofiarom tej największej z wojen. Cześć ich pamięci!

Tu, na Westerplatte Zginęło piętnastu obrońców. Ale podczas całej wojny zginęło ponad siedemdziesiąt milionów ludzi. To właśnie tym, którzy w tej wojnie stracili życie oddajemy dziś pokłon i hołd. Ci, którzy tę straszną wojnę przeżyli mogli powtórzyć słowa wybitnego polskiego poety Tadeusza Różewicza; „ocalałem prowadzony na rzeź”.

Na naszych oczach w sposób nieuchronny odchodzą ostatni uczestnicy Drugiej Wojny Światowej. Żywa pamięć świadków przechodzi w strefę cienia, staje się częścią naszego dziedzictwa. Dziś to właśnie na nas spada odpowiedzialność za to, w jaki sposób tamta przeszłość, lata wojny i okupacji, zostanie zapamiętana. Bowiem szansę ocalenia ma tylko to, co żyje w pamięci ludzi i narodów.

Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest Muzeum Drugiej Wojny Światowej, które właśnie powstaje w Gdańsku. Losy Muzeum śledzę z uwagą od lat, od samego początku. Teraz zbliża się moment, kiedy gmach muzealny, jak i jego wystawa główna będą gotowe na przyjęcie pierwszych gości.

Panie Prezydencie!

Jestem głęboko przekonany, że moment ten będzie wielką szansą, by przedstawić Europie i światu polskie spojrzenie na Drugą Wojnę Światową. A dla nas jako wspólnoty narodowej – niepowtarzalną okazją do przywołania dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków i nadaje głęboki sens naszej historii. Dlatego Panie Prezydencie, zwracam się do Pana z propozycją zorganizowania w przyszłym roku w Gdańsku uroczystości upamiętniającej zakończenie Drugiej Wojny Światowej. Punktem kulminacyjnym tych uroczystości byłoby oficjalne otwarcie naszego Muzeum Drugiej Wojny Światowej.

Wiem, że kwestie związane z polityką historyczną są Panu, Panie Prezydencie, bardzo bliskie. Liczę więc na Pańskie zrozumienie. Panie Prezydencie – Gdańsk liczy na Pana!

Na koniec powiem o czymś, co bardzo leży mi sercu. Moi Drodzy! Spotykamy się tu o świcie 1 września od wielu lat. Od roku 1999. Każdego wrześniowego ranka podczas tych uroczystości towarzyszą nam harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. To piękna tradycja. Dziękuję Wam za to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.