fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

W wieku 96 lat odszedł Aleksy Kowalik. Był jednym z ponad dwustu obrońców Westerplatte z września 1939 roku. Obecnie żyje jeszcze dwóch westerplatczyków.

O ile pozwalało mu na to zdrowie, tak jak inni obrońcy odwiedzał szkoły, gdzie opowiadał o swoich przeżyciach podczas walk na Westerplatte. – Działkiem, które obsługiwał, zestrzelił cysternę z benzolem, którą Niemcy wysłali w ich stronę, żeby ich wypalić – opowiadała Jadwiga Bucz, najmłodsza z czterech córek Kowalika. Dodała, że „miał świetny wzrok i celne oko”. – Nawet kiedy skończył 80 lat, zawsze trafiał w dziesiątkę – wspominała Bucz.

fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Aleksy Kowalik urodził się 23 lipca 1915 r. we wsi Łobodno w powiecie częstochowskim. Za młodu ukończył cztery oddziały szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska zajmował się pracą na roli.

Służbę wojskową odbywał w latach 1938-1939 w 77. Pułku Piechoty Legionów w Lidzie. Stamtąd został skierowany na Westerplatte 31 lipca 1939 r. W czasie obrony obsługiwał działko ppanc. Został ranny. Podczas niewoli w Prusach Wschodnich pracował w niemieckich gospodarstwach rolnych. W czasie mroźnej zimy z 1940/1941 r. dała o sobie znać rana z Westerplatte. Kula pozostawiona po zranieniu nogi została usunięta dopiero przez lekarza obozowego, którym był kpt. Mieczysław Słaby, lekarz z Westerplatte. Po wyzdrowieniu Aleksy Kowalik został odesłany do pracy na majątku rolnym niedaleko Luksemburga. Został tam do końca wojny.

Polscy oficerowie z załogi walczącej na Westerplatte (fot.arch. PAP/CAF)

Do Polski wrócił na początku 1947 r. Po trzech latach ożenił się i zamieszkał z teściami. Po pewnym czasie podjął pracę zarobkową w Zakładzie Elektro-Metalurgicznym „Blachownia” w Blachowni jako wartownik straży przemysłowej. W 1981 r. przeszedł na emeryturę. Rentę inwalidy wojennego otrzymał dziewięć lat później.

W 1989 r. otrzymał nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Orderu VM (1989), Odznaką Honorową Związku Kombatantów RP i BWP. W 1999 roku wręczono mu tytuł honorowego obywatela Gdańska za obronę Westerplatte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.