fot. GK

Robotnicy budowlani natrafili na prawdziwy skarb – zakopany w ziemi olbrzymi sejf. Już wstępne oględziny pokazały, że szafa pancerna z początków ubiegłego stulecia kryje wiele kosztowności.

fot. GK
fot. GK

Na niezwykłe znalezisko natrafili robotnicy budowlani kopiący fundamenty pod nowobudowaną kamienicę, która stanie na Lęborskiej starówce. Choć dziś w tym miejscu jest pusty plac, do końca drugiej wojny światowej stały tu kamienice najbogatszych mieszkańców Lęborka. Do dziś pozostały po nich jedynie niemal nienaruszone piwnice. Właśnie z jednej z nich wydobyto przez przypadek ponad pięciusetkilogramowy sejf.

– Już gdy koparka podnosiła sejf wypadła z niego prawdopodobnie srebrna bransoleta. Mamy nadzieję, że wnętrze pancernej szafy kryje wiele cennych przedmiotów – mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog Muzeum w Lęborku.

Wiadomo, że wykopany sejf znajdował się w piwnicach kamienicy należącej do niemieckiego jubilera. Kilka godzin po niezwykłym odkryciu archeologom udało się dostać do wnętrza sejfu. Nieoficjalnie wiadomo, że krył kilkadziesiąt złotych pierścionków, naszyjników i zegarków. Według wstępnych szacunków wartość skarbu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. W piwnicach kamienicy znaleziono także wiele cennych przedmiotów codziennego użytku.

– Oprócz ceramiki, sztućców i  srebrnych naczyń znaleźliśmy także ubrania i dziewięć sztuk broni. Wszystkie przedmioty trafią do lęborskiego muzeum – dodaje Agnieszka Krzysiak.

Archeolodzy zapewniają, że całą zawartość pancernej szafy ujawnią w ciągu kilku dni.

2 KOMENTARZE

  1. Ale fajna dziunia na tym zdjęciu do artykułu. Jakieś namiary na nią ?? Musze się z nią koniecznie umówić na kawę !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.