fot. archiwalna

W Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające bezprawne ograbienie z majątku i wygnanie przez Niemców z miasta dziesiątków tysięcy jego mieszkańców narodowości polskiej.

Niemcy rozpoczęli wysiedlenia 12 października 1939 roku. Mieszkańców wywożono z miasta najczęściej w godzinach rannych. Mieszkania pozostawiano otwarte z kluczami w zamkach, a powrót do nich uznawano za akt sabotażu, który karano śmiercią.

fot. archiwalna

W niedzielę (16 października) o godz. 12.30 w kościele NSPJ przy ul. Świętojańskiej w Gdyni rozpocznie się Msza św. w intencji wypędzonych gdynian – poległych w czasie II wojny, zamęczonych przez okupanta niemieckiego, cierpiących biedę i prześladowania na wygnaniu oraz tych, którzy niedawno od nas odeszli.

We wtorek (18 października) o godz. 12.00 na Placu Gdynian Wysiedlonych (przy skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i Dworcowej) w asyście Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej nastąpi odczytanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod Pomnik Gdynian Wysiedlonych przez Okupanta Niemieckiego w latach 1939-1945. W miejscu wyczekiwania Wysiedlonych na transport podczas przesiedleń w trakcie II wojnie światowej zostaną także złożone kwiaty i zapalone znicze.

Na uroczystości zapraszają: Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Stowarzyszenie Powiernictwo Polskie z siedzibą w Gdyni.

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda, że panuje powszechne milczenie na temat systemowych wysiedleń Polaków z Gdyni, zorganizowanych w 1946 roku.
    Czytałem ostatnio archiwalne numery „Dziennika Bałtyckiego” z relacjami z wysiedlania „nierobotniczego” elementu z Gdyni.
    Czy polscy komuniści-emeryci nie wstydzą się tych wysiedleń?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.