Tag: Gochy
Święto Niepodległości w Zapceniu na Gochach
Tegoroczne Gminne Obchody Święta Niepodległości - 11 listopada 2014 – odbyły się w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Zapceniu.
Iskierki Pamięci
2 czerwca 2013 roku zorganizowanym przez Fundacje Naji Gochë - spotkaniem modlitewno – patriotycznym na cmentarzu jeńców wojennych z okresu 1. wojny światowej w Czersku – Łukowie zainaugurowano działalność - Pomorsko-Kaszubskiego Zespołu Obywatelskiego Upamiętnienia 100. Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej.
W 94 rocznicę „Wojny Palikowej” na Gochach
Jak co roku wręczone zostały także doroczne wyróżnienia Fundacji NG – Bazuny a także Dyplomy Honorowe. Nadano również wyróżnienia - Pas (ryngraf) Jednotë – Jedności im. Hieronima Derdowskiego. Również uroczystości główne tego lokalnego święta zostały poprzedzone otwarciem pod honorowym patronatem Jana Wyrowińskiego - Wicemarszałka Senatu RP – Leśnej Strażnicy Pamięci Funkcjonariuszy Straży Granicznej na Gochach w okresie II RP.
Karnawał na Gochach
...jak karnawał to należy się bawić na całego ale zgodnie z tradycja, jak to miało miejsce na Kaszubskiej Biesiadzie członków Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Lipnicy, 25 stycznia 2014 r. w Brzeźnie Szlacheckim na Gochach.
Pamięci Wójta – Augustyn Lew – Kiedrowski
10 listopada 2013 r. w przeddzień Święta Niepodległości odbędzie się w Brzeźnie Szlacheckim gm. Lipnica na Gochach, patriotyczna uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci śp. Augustyna Lew Kiedrowskiego byłego Wójta gminy brzeźnieńskiej, wielce zasłużonego działacza narodowego i społecznego.
Kolejna rocznica… kolejna lekcja patriotyzmu na Gochach
16 lutego br. przypadła 93 rocznica patriotycznych wydarzeń zwanych na Gochach „Wojną Palikową”, mającą swoje odniesienie do odrodzenia II RP w wyniku którego także nasza Mała Ojczyzna powróciła do Polskiej Macierzy.
Ryszard Ciemiński – Kaszubski Werblista. W 10 rocznicę Śmierci
24 lutego minęła 10 rocznica śmierci Redaktora Ryszarda Ciemińskiego. Zmarł On w nocy z 23 na 24 lutego 2003 roku w Gdańsku, w którym ostatnio mieszkał. Według jego życzenia został pochowany w rodzinnych Kartuzach. Spoczywa na kartuskiej nekropolii w pobliżu podobnych mu Stolemów Kaszebizny.
Poszli w boje chłopcy nasze… (cz. I)
Przypadająca w tym roku 150 –ta rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, które było kolejnym polskim zrywem w drodze do odzyskania narodowej niepodległość, musi skłaniać do pogłębionej refleksji historycznej, obejmującej nie tylko zdarzenia 1863 roku. Przy tej okazji musimy spojrzeć na cały splot „polskich” wydarzeń XIX wieku.
Spotkania na Gochach i Zaborach. Przypominają historię Kaszub
Dziś rozpoczynają się organizowane corocznie przez Fundację Naji Gochë Spotkania na Gochach i Zaborach. Tegoroczne, które odbywają się w Swornychgaciach (gm. Chojnice w Zaborach) są już szóstymi, a ich temat przewodni to Straż Graniczna II RP na Gochach.
Straż Graniczna II RP na Gochach. Śmierć na służbie
„Pilny, sumienny, taktowny, energiczny, godny zaufania, zdyscyplinowany. Inteligentny, sprytny i zawsze na miejscu. Bardzo dobry do służby wywiadowczej, może być kierownikiem placówki. Dobrze zbudowany pod każdym względem. Wad nie posiada”. Tak w opinii służbowej z 13.04.1930 r. scharakteryzował swego podwładnego kierownik komisariatu SG Kartuzy, komisarz J. Blizi.