fot. Z. Talewski

…jak karnawał to należy się bawić na całego ale zgodnie z tradycja,  jak to miało miejsce na Kaszubskiej Biesiadzie członków Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Lipnicy, 25 stycznia 2014 r. w Brzeźnie Szlacheckim na Gochach.

fot. Z. Talewski
fot. Z. Talewski

Oczywiście tak jak wszystko, co się robi na Kaszubach…na Gochach, rozpoczyna się od modlitwy…od pozdrowienia i zwrócenia się do Pana Boga o błogosławieństwo.

W  tym przypadku nie mogło być inaczej stąd w parafialnej – brzezieńskiej – pięknej – historycznej świątyni jej proboszcz ks. Mariusz Stalka odprawił msze św. a także i potem na biesiadnej Sali, jeszcze raz pobłogosławił biesiadnikom przed …wesołemu  spędzaniu spotkania. Po czym pani prezes Oddziału Ewa Świontek Brzezińska oficjalnie witając gości, otworzyła biesiadę… A cóż tam nie było na bogato zastawionych stołach …pstrągi, pieczyste w tym dziczyzna oraz słodkie kuchy z bon kawą…a przede wszystkim… co się nie działo na scenie i parkiecie?..

Do tańca przygrywała inicjując na rozpoczęcie tego balu… kaszubskiego poloneza (Kaszubskie jeziora…), którego  w pierwszej parze poprowadził sam Pan Wójt Andrzej z Małżonką… Doborowej orkiestrze…takiej jak to na Kaszubach jest , czyli takiej „do tańca a jak trzeba to i do różańca …przewodził  owiany zasłużoną sławą wszechstronnego kaszubskiego muzykanta, animator tradycji kaszubskich Grzegorz Wantoch Rekowski z Tuchomia…

W trakcie biesiady były także pełne wirtuozerii i ciepła występy estradowe. Z mini recitalem popularnych piosenek wykonywanych w kaszubskim wystąpiły Weronika Albrecht i Wiktoria Felska – obie są uczennicami miejscowego gimnazjum. Była także inscenizacja „Randki w Ciemno”, do której scenariusz z oryginału adaptowała na tą okazję a także wyreżyserowała ten występ Ewa Świontek Brzezińska. Role kawalera z wielkim humorem zagrał Stanisław Gostomczyk a brawurowo i wysoce aktorsko rolę trzech panien – pretendentek do „ręki Stasia”- zagrały będące, na co dzień panie: nauczycielka, bibliotekarka i sołtyska.

Oczywiście i ja tam byłem i świetnie się bawiłem, tak jak wszyscy- starsi i młodzi, którzy pomimo tęgiego mrozu przybyli do Brzezna Szlacheckiego z odległych i pobliskim mu wiosek: Zapcenia, Lipnicy, Kiedrowic, Łąkiego, Borzyszków, Sątoczna, Smołdzin, Borowego Młyna…czy ze Starego Mostu…

A jak się bawią w karnawale Kaszubi i Pomorzanie z Gochów , częściowo przedstawia poniższa fotorelacja…!!!

Zbigniew Talewski, Naji Gochë

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.