2 czerwca 2013 roku zorganizowanym przez Fundacje Naji Gochë – spotkaniem modlitewno – patriotycznym na cmentarzu jeńców wojennych z okresu 1. wojny światowej w Czersku – Łukowie zainaugurowano działalność – Pomorsko-Kaszubskiego Zespołu Obywatelskiego Upamiętnienia 100. Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej.

2

Honorowy patronat nad pracami Zespołu objął pan Jan Wyrowiński Wicemarszałek Senatu RP.

10 stycznia 2014 roku do prac w Zespole przystąpiły organizacje społeczne z terenu woj. pomorskiego, zachodnio pomorskiego i kujawsko – pomorskiego w tym również szereg pojedynczych osób, członków reprezentujących Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie a także organizacje katolickie oraz naukowe.

Dotychczas na terenie Pomorza przede wszystkim Zachodniego zrealizowano szereg przedsięwzięć związanych z odbudową bądź renowacją miejsc pamięci o poległych żołnierzach podczas tej wojny.

Odbyły się już liczne spotkania w miejscach martyrologii ofiar tej wojny, której doświadczyli żołnierze – jeńcy różnych narodowości.

Między innymi z udziałem JE Ambasadora Republiki Serbii Radojko Bogojevicia odbyły się 27 i 28 maja 2014 uroczystości upamiętniające poległych i zmarłych w wyniku tej wojny na Ziemi Pomorskiej – żołnierzy Serbskich. Miały one miejsce na cmentarzach wojennych w Czarnym i Stargardzie. (Do tych spotkań i wizyty JE Ambasadora powrócę w następnej relacji).

28 czerwca 2014 r. – tj. dniu rocznicowym podpisania w 1919 roku Traktatu Pokojowego kończącego 1. wojnę światowa – Zespół ds. upamiętnienia zaplanował w programie swoich działań, że w ten dzień „…zainicjuje na terenie Wielkiego Pomorza „akcję” zapalenia zniczy- Płomyków /Iskier / Pamięci pod pomnikami i tablicami znajdujących się na terenie naszych miast i wsi oraz na cmentarzach jenieckich Aktu tego dokonają przede wszystkim członkowie Zespołu i organizacji wchodzących w jego skład a także przedstawiciele miejscowych organizacji społecznych i samorządów. /…/

Oraz, że w tym dniu księża członkowie Zespołu oraz spoza jego składu – odprawią modlitwy/nabożeństwa w intencji ofiar tej wojny”.

Zgodnie z tym zapisem 28 czerwca 2014 r. w Łąkim w gm. Lipnica na Gochach podczas odbywającego się tam XV Zjazdu Rodu Trzebiatowskich przed znajdującym się tu obeliskiem pamięci poległych mieszkańców tej wsi na frontach 1 i 2 wojny światowej odbyła sięuroczystość Zapalenia Zniczy Pamięci o złożonej żołnierskiej ofierze życia przez żołnierzy – mieszkańców tej wsi.

1

Niemniej ta uroczysta chwila pod obeliskiem w Łąkim miała swój szerszy wymiar, bowiem obejmowała swoim serdecznym wspomnieniem i inne znajdujące się na Gochach, Zaborach i Borach Tucholskich miejsca związane z ofiarami tej wojny, a które się wznoszą w Trzebiatkowych, Tuchomiu, Piasznie, Bytowie, Borzyszkowach czy Borowym Młynie a także w Czersku,Wielu i Tucholi.

Rangę tej symbolicznej chwili Zapalenia Iskier Pamięci w Łąkim podnosił udział w niej w niej m.in. Starosty Powiatu Bytowskiego p. Jacka Żmudy Trzebiatowskiego, senatora Ziemi Kaszubskiej p. Romana Zaborowskiego, wójta gminy Lipnica Andrzeja Lemańczyka oraz Wojciecha Megiera – przewodniczącego Rady Gminy w Lipnicy a także p. Jana Krzysztofa Kleinszmidta Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Z kolei Zespół, był reprezentowany przez jego przewodniczącego Zbigniewa Talewskiego, który poprowadził to spotkanie a także innych członków Honorowej Kapituły Fundacji Naji Gochë, przede wszystkich należących do Rodu Trzebiatowskich.

Przed Zespołem kolejne wyzwania by w tym roku 100 lecia wybuchu tej wojny szeroko upowszechnić wiedzę o jej skutkach i tragizmie, zwłaszcza te działania podejmować wśród młodej generacji nie tylko Pomorzan. Ważnym jest wydobywanie i szerokie upowszechnianie również i to, że tragizm tamtych pierwszo wojennych dni otworzył nam drogę do odzyskania przez Polskę państwowości po wiekach zaborów. Podkreślać także, że jej dramatyczny scenariusz, postawił w okopach naprzeciwko siebie Polaków z różnych Zaborów wcielonych do wrogich sobie armii. Przypominać o tym, iż dla nas Polaków wojna ta nie zakończyła się w 1919 roku a dopiero po wygranej przez armię polską prowadzoną przez Józefa Piłsudskiego wojny obronnej – bolszewickiej-, jaką musiała stoczyć w obronie swej suwerenności odrodzona Ojczyzna.

Zbigniew Talewski

Naji Gochë.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.