Sztandar Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim.

10 listopada 2013 r. w przeddzień Święta Niepodległości odbędzie się w Brzeźnie Szlacheckim gm. Lipnica na Gochach, patriotyczna uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci śp. Augustyna Lew Kiedrowskiego byłego Wójta gminy brzeźnieńskiej, wielce zasłużonego działacza narodowego i społecznego.

Sztandar Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim.
Sztandar Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim.

Relacje z tej uroczystości, jak i całościowe przypomnienia sylwetki tego Kaszuby – wielkiego polskiego patrioty dokonamy w kolejnym wydaniu Naji Gochë – niemniej – pokrótce zarysuje jego sylwetkę.

Przeczytaj także: Gminne Święto Niepodległości na Gochach >>

Augustyn Lew – Kiedrowski urodził się 14 sierpnia 1873 roku w Brzeźnie Szlacheckim, w którym żył prowadząc znaczne gospodarstwo rolne i aktywnie działał społecznie i pro narodowo do samego końca tj. do dramatycznego końca swojego życia, które zakończył zabity przez hitlerowców na Polach Igielskich k/Chojnic w październiku 1939 r.

Był wybitną postacią i przywódcą tutejszej społeczności wsi. W okresie zaboru pruskiego należał do Polskiej Rady Ludowej i przez kilka lat sprawował funkcję prezesa Towarzystwa Ludowego oraz Towarzystwa Rolniczego. Ponadto aktywnie propagował czytelnictwo gazet i książek polskich.

W latach 1916 – 1919 należał do najaktywniejszych przywódców w walce miejscowej społeczności o przywrócenie Gochów do odrodzonej II RP oraz o wytyczenie korzystnego dla odrodzonej Polski, odcinka  granicy państwowej przebiegającej przez Gochy.

Po przyłączeniu tych terenów do Polski zostaje wójtem gminy Brzeźno Szlacheckie i członkiem sejmiku powiatowego w Chojnicach, był także z ramienia Bloku Współpracy z Rządem (BBWR) członkiem Wydziału Powiatowego w Chojnicach. W tym okresie wybudował w centrum wsi duży dom z salą teatralną, w którym skupiło się życie kulturalne okolicznych miejscowości. To za wójtostwa Augustyna Lwa – Kiedrowskiego, przy jego znacznym udziale ideowo-organizacyjnym, została zorganizowana w Brzeźnie Szlacheckim w 1933 roku w 250 rocznicę Bitwy pod Wiedniem, pierwsza na Gochach uroczystość upamiętniającą tą wielką rocznicę.

24 października 1939 roku został aresztowany przez hitlerowców poczym zamordowany.

 Po wkroczeniu we wrześniu 1939 roku na teren gminy wojsk niemieckich we wrześniu represje dotknęły także miejscową inteligencję. Aleksander Brzeziński (1869- 1939) emerytowany nauczyciel były – kierownik szkoły w Brzeźnie Szl. został rozstrzelany w Dolinie Śmierci – w Igłach k/Chojnic, taki sam los spotkał Dominika Krenckiego (1902-1939) nauczyciela w Brzozowie, który także został rozstrzelany w 1939 r. w Dolinie Śmierci k/Chojnic. Z kolei ks. Franciszek Gawrych (1902- 1942) proboszcz miejscowej parafii zginął 20.XI. 1942 r. w KL. Dachau.

.

O ofiarach ich życia a także i innych mieszkańców Gochów zamordowanych przez hitlerowców – przypomina tablica, – która jest w Panteonie Gochów – Oni i Ojczyzna to jedno- wzniesiona w 2012 roku przez Fundacje Naji Gochë w Strażnicy Pamięci i Patriotyzmu w Borowym Młynie.

W Brzeźnie Szlacheckim stoi od 30 lat obelisk Kaszubi pod Wiedniem, przypominający o udziale Gochów w Odsieczy Wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. Imię króla Sobieskiego nosi miejscowy Zespół Szkół a od 10 lat w rocznicę tej bitwy odbywa się tu organizowane z dużym rozmachem przez władze Gminy Lipnica – okolicznościowa inscenizacja – (widowisko plenerowo – historyczne), w której  udział bierze  współczesne rycerstwo, skupione w pomorskich grupach odtwórstwa historycznego.

Zbigniew Talewski

Naji Gochë

1 KOMENTARZ

  1. Myślę, że stoi czwarty od lewej Aleksander Brzeziński, emerytowany nauczyciel, organista w Brzeźnie Szl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.