Kościół pw Chrystusa Króla w Zapceniu

Tegoroczne Gminne Obchody Święta Niepodległości – 11 listopada 2014 – odbyły się w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Zapceniu.

Kościół  pw Chrystusa Króla w Zapceniu
Kościół pw Chrystusa Króla w Zapceniu

Doniosły nastrój tego dnia zaczął się o godz.16:45 od koncertu organowego w wykonaniu muzyka Pana Krzysztofa Zaremby. Kunsztowne ruchy rąk można było zobaczyć na telebimie, aby w pełni odebrać mistrzowską grę.

Koncelebranci uroczystej Mszy Świętej z lewej ks. Jacek Somerski proboszcz  parafii w Zapceniu , po prawej ks. prałat Stanisław Megier z Gdyni.
Koncelebranci uroczystej Mszy Świętej z lewej ks. Jacek Somerski proboszcz parafii w Zapceniu , po prawej ks. prałat Stanisław Megier z Gdyni.

Uroczystą mszę święta w intencji Ojczyzny, poprowadzili proboszcz zapceńskiej parafii – ks. Jacek Somerski i pochodzący z Zapcenia – ks. prałat Stanisław Megier proboszcz parafii pw Przemienienia Pańskiego w Gdyni.

Przed ołtarzem uroczyście stanęły liczne poczty sztandarowe z lipnickiej gminy wśród nich wszystkie sztandary miejscowych szkół, jednostek OSP, Kół Łowieckich, Nadleśnictwa LP w Osusznicy, Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego a także feretron parafii Zapceń.

Toruńscy bardowie polskich pieśni patriotycznych  od lewej: Dariusz Bereski ; Michał Hajduczenia , Grażyna Rutkowska – Kusa, Krzysztof Zaremba aktorzy podczas koncertu.
Toruńscy bardowie polskich pieśni patriotycznych od lewej: Dariusz Bereski ; Michał Hajduczenia , Grażyna Rutkowska – Kusa, Krzysztof Zaremba aktorzy podczas koncertu.

Po mszy odbył się wspaniały musical patriotyczny w wykonaniu aktorów z Torunia związanych z Teatrem Baj Pomorski. – była to prawdziwa uczta duchowa!

Tych wzniosłych przeżyć artystycznych i patriotycznym dostarczyli:

Krzysztof Zaremba – kompozytor, kierownik muzyczny Teatru „Baj Pomorski”. Absolwent Wydziału Operowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Filia w Toruniu. Podczas pamiętnych mszy za ofiary stanu wojennego, skomponował muzykę do „Litanii Solidarności”, ponadto tworzył oprawę muzyczną mszy transmitowanych na cały świat przez Radio Maryja , jest również aktorem , kierownikiem kilku chórów i wieloletnim organistą w toruńskich kościołach

W jego wykonaniu w Zapceniu wysłuchano wirtuozerskiego koncertu organowego, który był pierwszym punktem tej uroczystości.

Grażyna Rutkowska – Kusa – absolwentka wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (filia w Białymstoku). Od 1982 r. pracuje w Toruniu , jest wybitną aktorka i wspaniałą solistką Teatru Baj Pomorski.

Dariusz Bereski, toruński aktor, Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2012 i kawaler brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest również poetą, kontakt z poezją jest dla niego pokarmem dla duszy. Pozwala mu ona łączyć aktorstwo z pisaniem i interpretowaniem wierszy czego dał próbkę podczas tego koncertu w Zapceniu.

Michał Hajduczenia – absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a także absolwent Wydziału Instrumentalnego tejże akademii. Na co dzień pracuje jako psalmista w Cerkwi Prawosławnej p.w. św. Archanioła Michała w Ciechocinku. Udziela także lekcji śpiewu, a swoją pasję pedagogiczną realizuje prowadząc zajęcia emisji głosu i korepetycji wokalnych w Chórze Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracuje także z Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Teatrem Impresaryjnym Afisz. Wraz z Magdaleną Cysewską założył zespół Slavic Voices-Słowiańskie Głosy.

Wojciech Megier – drugi z lewej – główny organizator uroczystości .
Wojciech Megier – drugi z lewej – główny organizator uroczystości .

Organizatorem tej pięknej wieczornicy – był Wojciech Megier z Santoczna , przedsiębiorca, samorządowiec, lider miejscowych struktur gminnych OSP, członek Kapituły Fundacji Naji Gochë. Kawaler jej najwyższego wyróżnienia Bazuny – Ten co zabòł Smantka. Dziękując uczestnikom (patrz zdjęcie) mieszkańcom Gochów za tak liczny udział w tym rocznicowym spotkaniu a artystą za podniosły i o wysokich walorach patriotycznych koncert , zapewnił, że za rok, 11 listopada odbędzie się podobny , na który już dzisiaj zaprasza wszystkich mieszkańców i gości z całej gminy.

Andrzej Lemańczyk  Wójt Gminy Lipnica
Andrzej Lemańczyk Wójt Gminy Lipnica

Udział podczas mszy zaznaczyli również podczas modlitw i czytań mszalnych wójt Gminy – Andrzej Lemańczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy – Lucyna Adamczyk i sołtys Łąkiego – Justyna Ginter .

Z lewej Lucyna Adamczyk – Dyrektor ZS w Lipnicy  oraz Justyna  Ginter sołtys  Łąkiego
Z lewej Lucyna Adamczyk – Dyrektor ZS w Lipnicy oraz Justyna Ginter sołtys Łąkiego

Podniosły nastrój tej uroczystości w pełni oddaje poniższy fotoreportaż red. Danuty Gliszczyńskiej, która jest także autorką zdjęć zamieszczonych powyżej w tekście tej relacji.

Danuta Gliszczyńska i Zbigniew Talewski

Naji Gochë

Danuta Gliszczyńska – fotoreportaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.