wtorek, 21 maja, 2024
Strona główna Tagi Spis powszechny

Tag: Spis powszechny

Dużo dzieci na Kaszubach

W 2014 roku miało ubyć prawie 24 tys. Polaków, tymczasem przybyło nas ponad 10 tys. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które ujawniają niespodziewany wzrost liczby urodzeń. Największy przyrost naturalny jak zwykle odnotowano na Kaszubach.

Wynik spisu powszechnego to sukces

Z pierwszych częściowych wyników spisu powszechnego dowiedzieliśmy się, że aż 228 tysięcy mieszkańców Pomorza zdeklarowało kaszubską tożsamość. Świadomie podkreślam słowo „aż” mając na uwadze wyniki sprzed dziesięciu lat, kiedy zaledwie nieco ponad 5 tysięcy zdeklarowało swoją kaszubskość. Trzeba jednak wyjaśnić bardzo istotną różnicę obu spisów. Otóż poprzednio pytano wyłącznie o poczucie narodowe. Kaszubi generalnie czują się z narodowości Polakami i tak też odpowiadali. Nie było możliwości podkreślenia swej podwójnej tożsamości. Stąd w licznie 5100 osób byli zarówno ci, którzy rzeczywiście czują się wyłącznie Kaszubami, ale także ci, którzy niejako z przekory – nie mogąc w inny sposób podkreślić swej kaszubskiej identyfikacji – zaznaczyli narodowość kaszubską. Osobiście byłem jednym z nich, mimo że absolutnie czuję się z narodowości Polakiem, co przede wszystkim wynika z postawy mych przodków walczących o polskość tej ziemi.

Czesław Lang: wpiszę, że jestem Kaszubem [WIDEO]

Czesław Lang, wicemistrz olimpijski w kolarstwie, organizator Tour de Pologne, powiedział w "Dzień Dobry TVN", że wypełniając formularz spisu powszechnego, w rubryce "narodowość" wpisze, że jest Kaszubem. Sportowiec od urodzenia mieszka w okolicach Bytowa.

Spisujemy się tym bardziej

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o "ostentacyjnym akcentowaniu przez Donalda Tuska swojej kaszubskości" wywołały polityczną burzę na Pomorzu. Krytyczne sformułowania na temat Kaszubów i Ślązaków można przeczytać w wydanym przez PiS raporcie o stanie państwa. – Powinniśmy tym bardziej podkreślić swą tożsamość podczas spisu powszechnego – mówią działacze ZK-P.

Pora na Spis Powszechny!

Od 1 kwietnia do 30 czerwca trwał będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Będzie to jedno z najważniejszych od lat wydarzeń dla społeczności kaszubskiej. Mamy wreszcie szansę na określenie naszej liczebności!

Narodowość kaszubska

Kaszubi wreszcie będą mogli przyznać się do swej narodowości podczas spisu powszechnego, który rozpocznie się 1 kwietnia. Dziewięć lat temu nie mieli takiej możliwości, toteż nie udało się stwierdzić ile osób utożsamia się z tą grupą etniczną.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Trzecie wydanie „Felix Cassubia”. Świąteczna płyta z kolędami kaszubskimi

„Felix Cassubia” - zbiór najpiękniejszych kolęd w nowej odsłonie. Właśnie ukazało się trzecie wydanie najpiękniejszych, profesjonalnie zaaranżowanych i nagranych w Studiu im. Czesława Niemena...