fot. archiwum

Czesław Lang, wicemistrz olimpijski w kolarstwie, organizator Tour de Pologne, powiedział w „Dzień Dobry TVN”, że wypełniając formularz spisu powszechnego, w rubryce „narodowość” wpisze, że jest Kaszubem. Sportowiec od urodzenia mieszka w okolicach Bytowa.

 

Materiał wideo do obejrzenia na stronie Dzień Dobry TVN


W rozmowie w programie „Dzień Dobry TVN” wzięli udział Czesław Lang, z pochodzenia Kaszub (urodzony w Kołczygłowach), wicemistrz olimpijski w kolarstwie, organizator Tour de Pologne oraz Grzegorz Stasiak, znany śląski kabareciarz.  Czesław Lang przyznał w rozmowie, że choć słabo mówi po kaszubsku, to czuje się Kaszubem, bo tutaj się urodził i wychował. Przyznał, że wypełniając formularz w spisie powszechnym w rubryce „narodowość” wpisze, że jest Kaszubem.

– Będąc sportowcem bardzo czuję się Polakiem i wielokrotnie reprezentowałem Polskę  – w tym dwukrotnie na olimpiadach, nawet mieszkając 15 lat w Italii, zawsze zakładałem koszulkę biało-czerwoną i reprezentowałem Polskę – powiedział Czesław Lang. – Byłem jestem i będę Polakiem. Będąc dzieckiem żyłem wśród kolegów, którzy  mówili po kaszubsku, ale ta kultura i ten język były wtedy przytłumione. Teraz mamy demokrację i dobrze, że ludzie mogą powiedzieć, że są Kaszubami, bo to jest tradycja, kultura i przede wszystkim język.

Kaszubi  i Ślązacy  są oburzeni  słowami zawartymi  w  raporcie PiS o stanie państwa. – Te słowa o „zakamuflowanej opcji niemieckiej” są dla mnie bulwersujące, ponieważ Ślązacy, którzy ginęli w powstaniach, ginęli za Polskę – powiedział w programie Grzegorz Stasiak. Oświadczył również, że wypełniając formularz spisowy wpisze, że jest narodowości śląskiej. Według prognoz to samo uczyni 500 tys. Ślązaków i ponad 100 tys. Kaszubów.

fot. archiwum

3 KOMENTARZE

 1. Narodowość Kaszubska – przynależność do Polski – język polski i język kaszubski

  Myślę, że to nie tak trudno zrozumieć, że opowiadając się za Kaszubską narodowością nie jesteśmy zagrożeniem dla Polski i Polaków. Nie pokazujemy w ten sposób, że chcemy oderwać się od reszty kraju. Czujemy się Kaszubami i mamy prawo to pokazać. A chyba nie ma Kaszuby, któremu żyje się aż tak źle w Polsce, że chciałby się od niej oderwać…
  Od wieków żyliśmy obok innych narodów – Niemców, Żydów, Ukraińców, Polaków – i problem pojawił się z tym tylko raz, po ’33, i wiadomo jak się skończył. Bądźmy Kaszubami, nie wstydźmy się tego pokazywać i żyjmy w zgodzie z innymi, a przede wszystkim z nami wzajemnie.
  Na koniec wspomnę słowa Jana Pawła II – „Kaszubi, uczcie się kaszubskiego!”
  Zapewne chodziło o uczenie się kaszubskiego języka, ale i kaszubskiego życia i bycia – bycia Kaszubami, uczenie się trudnych, kaszubskich dziejów i zrozumienia. Zrozumienia, którego tak często nie znajdujemy.

  „Kaszëbsczim jesmë lëdã,
  Nim wiedno chcemë bëc.
  Niech ten sã pôli wstëdã,
  Chto ò tim nie chce czëc!”
  A. Labùda
  Wiedno Kaszëbë!

 2. Pan dr Adolf Nowak przypomniał nam piękne słowa Jana Pawła || ; Kaszubi uczcie się Kaszubskiego! ” i tego motta się trzymajmy Pozdrowienia Agnieszka z Wejherowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.