fot. gk

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o „ostentacyjnym akcentowaniu przez Donalda Tuska swojej kaszubskości” wywołały polityczną burzę na Pomorzu. Krytyczne sformułowania  na temat Kaszubów i Ślązaków  można przeczytać w wydanym  przez PiS raporcie o stanie państwa.  – Powinniśmy tym bardziej podkreślić swą kaszubską tożsamość podczas spisu powszechnego – mówią działacze ZK-P.

Na Pomorzu słychać coraz głośniej komentarze tego wydarzenia. Ostre w tonie oświadczenia wydali dziś m.in. senator Kazimierz Kleina, profesor Brunon Synak i prezes ZK-P Łukasz Grzędzicki. Przypominają oni także, że rozpoczął się właśnie Narodowy Spis Powszechny. – Zabiegaliśmy, aby w tym spisie można było pokazać złożoność duszy kaszubskiej. Przecież nasza tożsamość nie ma nic wspólnego z negowaniem polskości – powiedział  prof. Brunon Synak.

Przeczytaj także: Senator Kleina o raporcie PiS >>
Przeczytaj także: Komu przeszkadza kaszubski regionalizm? >>

fot. gk

– Spis powszechny jest dla nas Kaszubów bardzo istotny, ponieważ pozwoli określić jak wielką grupę tak naprawdę stanowimy, a to z kolei będzie miało znaczenie dla naszej przyszłości – mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Przed kilkoma laty też nikt nie wierzył, że przyznawanie się w czasie spisu do bycia Kaszubem może mieć jakieś znaczenie, a potem okazało się, że ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym stworzono w oparciu właśnie o te dane. To, że teraz przyznamy się do tego, że jesteśmy Kaszubami, że używamy języka kaszubskiego, może mieć istotne znaczenie w przyszłości przy podziale środków na podtrzymywanie tożsamości regionalnej – dodaje prezes ZK-P.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=qw_mJW-vHUE]

Udzielanie odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym jest obowiązkowe. Wszystkie zebrane informacje objęte są tajemnicą statystyczną. Spis prowadzony jest poprzez rachmistrzów, a więc odpowiednio przeszkolone osoby, które będą pracowały w terenie lub wywiad telefoniczny. Spisać można się też samemu, wypełniając formularz w Internecie.

Osoby chcące samodzielnie wypełnić formularz spisowy na www.spis.gov.pl albo www.spis.kaszubi.pl, mają na to czas do 16 czerwca. Jednym z zagadnień zawartych w formularzu spisowym jest narodowość, język oraz przynależność do mniejszości narodowej lub etnicznej. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie rozpoczęło akcję pod hasłem „Jo/Tak Jem Kaszebą!” zachęcającą Kaszubów do podawania informacji o swojej przynależności i używaniu języka kaszubskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.