Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. To czas w którym będziemy rozliczać lokalne władze. Poniżej publikujemy najważniejsze informacje dotyczące wyborów.

Kampania wyborcza
Nieodłącznym elementem każdych wyborów jest kampania prowadzona przez każdy z komitetów. Rozpocznie się ona z dniem ukazania się rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, co nastąpi najprawdopodobniej już 27 sierpnia, a potrwa aż do północy 14 listopada.
Audycje wyborcze w publicznym radiu i telewizji transmitowane będą w okresie 1-14 listopada.
Zobacz więcej: Chcesz dorobić? Zostań członkiem komisji wyborczej
Wyborcy – ważne terminy
Wszyscy wyborcy, którzy chcieliby oddać głos w sposób inny, niż udając się do komisji w okręgu, w którym są zameldowani, muszą pamiętać o zgłoszeniu takiej potrzeby odpowiednio wcześnie we właściwym urzędzie gminy.
- Do 26 października chęć głosowania korespondencyjnego – w tym przy pomocy nakładek na karty wyborcze w alfabecie Braille’a – mogą zgłaszać osoby niepełnosprawne.
- W razie chęci głosowania przez pełnomocnika, wniosek o taką możliwość należy złożyć do 7 listopada.
- Do 11 listopada można zaś składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie głosowania w gminie, w której wyborca mieszka na co dzień.
- 16 listopada – głosowanie
Kogo wybieramy?
W wyborach samorządowych jako wyborcy wpływamy na obsadę stanowisk na poziomie lokalnym i regionalnym. Łącznie wybierzemy niemal 47 000 radnych na szczeblach gmin, powiatów i sejmików, z czego zdecydowana większość – 39 536 to radni gmin i miast na prawach powiatów.
Wyborcy zdecydują też o tym, którzy kandydaci w nowej kadencji pełnić będą funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów – w skali kraju wybierzemy ich łącznie 2 477.