Zwiększenie finasowania nauki języka kaszubskiego i zmiana standardów kształcenia nauczycieli tego języka – to najważniejsze z postulatów dezyderatu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Posłowie apelują do premiera o rozwiązania, które pomogą te problemy przezwyciężyć.

Podczas konferencji prasowej poseł PO Zbigniew Konwiński poinformował, że dezyderat w sprawie edukacji kaszubskiej to skutek wielu trudności, z jakimi boryka się nauczanie języka kaszubskiego.  Jedną z nich jest zbyt mała liczba nauczycieli języka kaszubskiego.

– Przyszli belfrowie, którzy uczą się na studiach pierwszego stopnia nauczania języka kaszubskiego, muszą skończyć ten sam kierunek na studiach magisterskich. Przepisy wprowadzone w 2019 r. w znaczący sposób utrudniają kształcenie nowych pedagogów m.in. w tej dziedzinie – podkreśla poseł Konwiński .

Posłowie apelują o zmianę standardów kształcenia nauczycieli kaszubskiego, aby po ukończeniu studiów I stopnia na Etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim, studenci mogli je kontynuować na studiach II stopnia na innym kierunku.

Zdaniem słupskiego posła rząd powinien przeznaczyć większe środki dla uczelni prowadzących edukację języka kaszubskiego: – Uniwersytet Gdański od 2015 r. dostaje na ten kierunek studiów takie same pieniądze, pomimo że jego władze wnioskowały o dwukrotnie większą dotację. Niedofinansowanie uczelni także negatywnie wpływa na liczbę przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego.

Posłowie postulują także o zapewnienie nauczycielom kaszubskiego doradztwa przedmiotowego, poszerzenie oferty książek i podręczników przedmiotowych do nauki kaszubskiego i zwiększenie ich nakładu, prowadzenie badan edukacji kaszubskiej i stworzenie platformy e-learningowej, umożliwienie uczniom obcokrajowcom naukę języka kaszubskiego.

W województwie pomorskim języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. uczniów.

Źródło: PR Koszalin

Fot. Gazeta Kaszubska/Facebook Zbigniewa Konwińskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.