sobota, 3 czerwca, 2023
Strona główna Tagi Wybory samorządowe

Tag: wybory samorządowe

Próba podsumowania

Kolejna kawalkada wyborcza ruszyła. Kilkunastu kandydatów na prezydenta kraju stanęło do boju. Dla większości (może poza niezmordowanym Januszem Korwin-Mikke) będzie to bój ostatni. Ale i tak próbują, poza urzędującym prezydentem, robić dobrą minę do złej gry. Nie jednak jeszcze o prezydenckiej kampanii słów kilka chciałbym skreślić lecz o minionych wyborach samorządowych. Nieraz warto się zatrzymać nad już przebytą drogą.

Demokracja wygrała

Długo zastanawiałem się gdzie i na kogo głosować do władz lokalnych i regionalnych. W końcu zdecydowałem, że zagłosuję w miejscu aktualnego zamieszkania, a nie zameldowania. Przeważyła chęć oddania głosu na osoby mi znane, a w szczególności chęć wsparcia dwóch dzielnych kandydatek z mojej wsi – byłej i aktualnej sołtyski - których działalność i zaangażowanie w sprawy społeczne obserwuję na co dzień i podziwiam. Wymagało to pewnego wysiłku gdyż musiałem dwukrotnie udać się do urzędu gminy, aby złożyć wniosek o dopisanie mnie do listy wyborców, a potem, aby odebrać decyzję potwierdzającą moją wolę.

Zbyt niska frekwencja piętą achillesową samorządności

W demokracji najważniejszy jest udział obywateli w powszechnych wyborach. Na Pomorzu i w skali kraju frekwencja wyborcza nie przekroczyła poziomu 45-48 %. To zdecydowanie za mało. Dlaczego najbliższe nam wybory samorządowe cieszą się najskromniejszą frekwencją wyborczą? Zapewne za bardzo ekscytujemy się pojedynkami wyborczymi, a za mało przekonywaniem obywateli. A w jakim stopniu pamiętamy o obywatelach po wygranych wyborach?

Szkoda

Szkoda, że końcówka samorządowej kampanii zdominowana została przez karygodną poselską turystykę w wykonaniu trójki znanych posłów PiS, oraz aferę korupcyjną z udziałem prezesa i wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a także szefa firmy ochroniarskiej.

Druga tura w Lęborku. Namyślak 45% Szreder 35%

W Lęborku odbędzie się druga tura głosowania na kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza miasta. Dotychczas rządzący Witold Namyślak uzyskał 45% głosów, Maciej Szreder z KW Lepszy Lębork Lepszy Powiat 35%, Edmund Głombiewski z PiS 16%, natomiast Roman Wołoszyn z PRJG 4%. Głosowanie drugiej tury odbędzie się 30 listopada.

Wszystkie ręce na pokład samorządowy

Przed nami bliskie już wybory samorządowe. Czas nagli. Mam nadzieję, że dzień 16 listopada 2014 roku będzie naszym wspólnym sukcesem. Aby tak się stało potrzebna jest silna wola skorzystania z przywileju demokracji. Wolne wybory to największy przywilej demokracji. Samorząd lokalny jest najbliżej obywateli. Wybierzmy zatem radnych oraz włodarzy gmin wśród osób uczciwych, kompetentnych i wrażliwych na dobro wspólne.

Ruszył wyścig o władzę w województwie. Platforma Obywatelska wystawia swoich kandydatów

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Listy zostały zatwierdzone przez władzę pomorskich struktur PO. W naszym okręgu obejmującym miasto Słupsk i powiaty: bytowski, chojnicki, słupski, lęborski oraz chojnicki wybierzemy 7 radnych ze wszystkich komitetów wyborczych.

Wybory samorządowe 2014. Co trzeba wiedzieć?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. To czas w którym będziemy rozliczać lokalne władze. Poniżej publikujemy najważniejsze informacje dotyczące wyborów.

Kto wygra walkę o fotel prezydenta Słupska? Znamy wyniki sondażu

Na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi słupskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich zleciło przeprowadzenie sondażu wyborczego. 500. dorosłych mieszkańców Słupska odpowiadało na pytania z zakresu wyborów prezydenckich oraz wyborów do rady miejskiej. Padło także pytanie dotyczące słupskiego akwaparku.
2,137FaniLubię
304ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Z Gdańska do Kartuz i Kościerzyny pociągiem hybrydowym. Samorząd województwa kupi...

Prawie 128 mln zł kosztować będą cztery dwunapędowe pociągi, które zakupi samorząd województwa pomorskiego. Napęd elektryczny i spalinowy pozwoli na łatwiejszą podróż i wyeliminuje...