Weszliśmy w najbardziej gorący okres kampanii wyborczej do samorządu terytorialnego. Czas najwyższy zainteresować się kilkoma podstawowymi sprawami. Po pierwsze w jakim lokalu wyborczym będziemy głosować? Wiosną tego roku w niektórych gminach zmieniły się siedziby lokali wyborczych. Po drugie na jakie komitety wyborcze i na jakich kandydatów chcemy głosować. Trzeba poznać dobrze wszystkie cztery formy wyborcze tj. radnego gminy, radnego powiatu, radnego sejmiku województwa i włodarza gminy. W wyborach lokalnych najważniejsza jest wiarygodność osobista kandydatów.

Nie wystarczy nasza wola i dotychczasowe doświadczenie wyborcze. Pojawiło się w tych wyborach wielu nowych kandydatów. Wchodzi w życie ordynacja o wyborczych okręgach jednomandatowych w gminach. Demokracja to przede wszystkim dobro wspólne (pro publico bono). Warto również doradzić sąsiadom i znajomym mniej obeznanym z sztuką wyborczą. Trzeba sobie wzajemnie pomóc. Zasada wyboru, że głosujemy jednym „x” na jednego kandydata z jednej listy nie zmieniła się (powiat, sejmik). Poza Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Słupskiem – w miastach i innych gminach głosujemy na konkretnego kandydata. W tym roku po raz pierwszy wszędzie obowiązują tutaj (poza wymienionymi miastami na prawach powiatu) wybory w okręgach jednomandatowych. Głosujemy na konkretnego człowieka.

Samorząd lokalny znajduje się najbliżej obywateli. To innymi słowy najbliższa nam forma demokracji. Właśnie samorząd współtworzy codzienne warunki naszego życia. Samorząd lokalny to nasza wspólna sprawa. Dlatego winniśmy powszechnie skorzystać z wielkiego przywileju demokracji jakim są wolne wybory. Jak będziemy wybierać?, taki będzie nasz samorząd lokalny. Wybierzmy zatem radnych i włodarzy gmin w postaci osób uczciwych, kompetentnych i wrażliwych na dobro wspólne.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.