fot. Hotel Montecatini Terme / CC / Flickr

W przypadku zajścia nieszczęśliwego wypadku, np. uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonego, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie osobie wskazanej w umowie, czyli uposażonemu. Wysokość odszkodowania jest natomiast określana na podstawie zasad opisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia – w przypadku śmierci podróżującego odszkodowanie może wynieść 100% sumy ubezpieczenia. Jeżeli natomiast ubezpieczony wymaga leczenia, ubezpieczenie może pokryć m.in. koszty konsultacji z lekarzem, pobytu w szpitalu, leczenia stomatologicznego, transportu do szpitala, transportu do kraju, gdy stan zdrowia chorego uniemożliwia podróż planowanym środkiem komunikacji.

Uwaga! Warunki ubezpieczenia mogą przewidywać maksymalny koszt leczenia oraz czas pobytu w szpitalu.

Z ubezpieczenia będziesz mógł skorzystać, jeżeli w trakcie podróży przytrafi Ci się nieszczęśliwy wypadek lub dopadnie Cię choroba powodując konieczność konsultacji z lekarzem, pobyt w szpitalu lub transport do kraju.

Pamiętaj! W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) znajdują się tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, które precyzują, jakie sytuacje nie są objęte ubezpieczeniem.

fot. Hotel Montecatini Terme / CC / Flickr
fot. Hotel Montecatini Terme / CC / Flickr

Ubezpieczyciele mogą również ograniczyć swoją odpowiedzialność z tytułu zdarzeń takich jak udar mózgu, zawał serca, zaburzenia psychiczne. W tej grupie mogą się znajdować również zdarzenia będące wynikiem wcześniej przebytego leczenia lub zabiegów medycznych (gdy ukryjesz je przed ubezpieczycielem – np. przewlekłą chorobę). Pamiętaj, że masz możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o przypadki będące następstwem chorób przewlekłych. Nie wahaj się skorzystać z takiego rozszerzenia, jeśli taka sytuacja Cię dotyczy.

Ubezpieczyciele najczęściej wyłączają również odpowiedzialność za leczenie, które jest następstwem samookaleczenia lub usiłowania popełnienia samobójstwa. Umowa ubezpieczenia nie pokrywa też kosztów operacji plastycznych lub zabiegów kosmetycznych.

Zakresy ogólnych warunków ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności różnych zakładów ubezpieczeń mogą różnić się od siebie, dlatego dokładnie zapoznaj się z ofertą ubezpieczenia przed jej zakupem, żeby wybrać polisę odpowiadającą Twoim potrzebom.

Co więcej, dzięki dodatkowej składce, ubezpieczeniem możesz objąć koszty leczenia, które są skutkiem wyczynowego uprawiania sportu, np. jazdy na nartach lub snowboardzie.

Sumę ubezpieczenia możesz dobrać do swoich potrzeb. Przed zawarciem ubezpieczenia NNW zastanów się przede wszystkim, jaka kwota zabezpieczyłaby przyszłość Twoją i Twoich bliskich, jeśli zdarzyłby Ci się nieszczęśliwy wypadek. Kupując ubezpieczenie KL trzeba natomiast rozważyć, jakie koszty mógłbyś ponieść, gdyby podczas podróży potrzebowałbyś niespodziewanego leczenia. Pamiętaj jednocześnie, że koszty leczenia mogą się różnić w poszczególnych krajach.

Do ustalenia składki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę m.in. wysokość sumy ubezpieczenia, kraj i czas trwania podróży oraz liczbę podróżujących i ich wiek.

Czym różni się ubezpieczenie kosztów leczenia od EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to zaświadczenie, dzięki któremu zagranicą możemy liczyć na pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Kartę wydaje NFZ i warto o niej pomyśleć przed wyjazdem na urlop zagraniczny. Niestety nawet z EKUZ pomoc lekarska nie zawsze będzie bezpłatna. Przed sporymi wydatkami może nas natomiast uchronić prywatna polisa turystyczna.

Karta EKUZ, potwierdza fakt, że jesteśmy jako turyści objęci publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Dlatego w każdym kraju UE (oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii) będziemy traktowani jak obywatel tego kraju. Kłopot w tym, że w większości krajów UE, w przeciwieństwie do Polski, za niektóre świadczenia medyczne trzeba płacić dodatkowo, mimo posiadania publicznego ubezpieczenia. Jeśli natomiast będziemy posiadać polisę turystyczną z opcją ubezpieczenie kosztów leczenia nic takiego nam nie grozi. Ubezpieczyciel zwróci koszty pomocy medycznej, transportu medycznego, hospitalizacji, jeśli tylko były one niezbędne dla ochrony naszego zdrowia lub życia. Nie ma znaczenia fakt, czy w danym kraju są to świadczenia płatne czy też nie. Ubezpieczenie turystyczne chroni nas niezależnie od tego, jaki system opieki zdrowotnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.