fot. KS Pomorania

Chcieli go poznać zarówno młodsi i nieco starsi. Na jego naukę przyjeżdżali z Pruszcza Gdańskiego, Dębogórza koło Kosakowa czy też ze… Słowenii. 4 czerwca w Domu Kaszubskim przy ul. Straganiarskiej w Gdańsku zakończyła się V edycja kursu języka kaszubskiego. Jego głównym organizatorem był Klub Studencki Pomorania.

fot. KS Pomorania
fot. KS Pomorania

Kurs po raz trzeci poprowadziła Bożena Ugowska, tłumaczka na język kaszubski. W rozmowie z nami podkreśliła duże zdyscyplinowanie i motywację do nauki całej grupy. – Bardzo było mi przyjemnie pracować z tak ambitnymi i zmotywowanymi ludźmi. Ich zaangażowanie stanowiło dla mnie dobry impuls do jeszcze większego wysiłku w dalszej pracy z nimi – mówi Bożena Ugowska.

Pia Szlogar przyjechała z dalekiej Słowenii. Studiuje filologie polską na katedrze slawistyki uniwersytetu w Lublanie. Tam po raz pierwszy usłyszała o Kaszubach.

– Podczas jednego z wykładów o regionach i dialektach w Polsce po raz pierwszy usłyszałam o Kaszubach, ich walce o język. Zapragnęłam się dowiedzieć czegoś więcej o ich mowie i kulturze. W ramach wymiany studenckiej znalazłam się w Gdańsku, w miejscu gdzie są najważniejsze ośrodki kaszubskiej kultury i nauki – opowiada.

Na kurs uczęszczał również Łukasz Krygier z Pruszcza Gdańskiego, student filologii angielskiej. Z językiem kaszubskim nie miał dotychczas do czynienia. Dopiero ostatni pobyt na Kaszubach zachęcił go do lepszego poznania kultury i tradycji tych ziem. – Ostatnio odbyłem krótką wycieczkę po Kaszubach, zobaczyłem Kościerzynę, Chmielno. Wdzydze Kiszewskie. Wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z językiem kaszubskim. Szczerze mówiąc wzbudził on moją ciekawość i dlatego znalazłem się na kursie – wyjaśnia Łukasz.

fot. KS Pomorania
fot. KS Pomorania

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książkowe nagrody. Następnie przy domowym cieście, kawie i herbacie każdy z nagrodzonych mógł się podzielić własnymi wrażeniami z nauki języka czy też dowiedzieć się czegoś więcej o działalności Klubu Pomorania.

Adrian Watkowski, KS Pomorania

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.