Niewidomi lub niedowidzący Kaszubi wreszcie będą mogli czytać w swoim regionalnym języku. Student z Kalifornii opracował dla nich wersję alfabetu Braille’a po kaszubsku.

Harris Mowbray  nie jest lingwistą, lecz programistą. Ale właśnie dzięki nowym technologiom i stworzonym przez siebie programowi komputerowemu jest w stanie pomagać niewidzącym na cały świecie. Stworzył już ponad 20 wersji alfabetu Braille’a  dla różnych języków. Jednak pierwsze wersje alfabetu robił „ręcznie”, bo z zamiłowania jest językoznawcą i poliglotą.  

Kaszubskim zainteresował się, gdy w ubiegłym roku przyjechał do Krakowa  w ramach wymiany studenckiej. Kalifornijczyk nie zabawił długo w Polsce, gdyż pandemia zmusiła go do powrotu do kraju. Jednak polscy znajomi i nasza kultura na tyle go zauroczyła, że w ciągu półrocznego pobytu zdążył opracować nową wersję alfabetu Braille’a, tym razem dla Kaszubów.

Po kaszubsku mówi co najmniej 100 tys. osób w Polsce.  To jedyny oficjalnie uznany język regionalny w Polsce. O ten sam status starają się Ślązacy, których język jest prawnie uważany jeszcze za dialekt.   

Język kaszubski jest nauczany w kilkuset szkołach, na Etnofilologii Kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim, można z niego zdawać maturę,  a dzięki statusowi pomocniczego języka urzędowego, można się nim posługiwać załatwiając sprawy w wielu urzędach i instytucjach województwa pomorskiego. Dotąd jednak nikt nie stworzył alfabetu Braille’a w tym języku.

Kalifornijczyk zrobił to jako pierwszy. Teraz tworzona przez niego wersja musi zostać oficjalnie zatwierdzona przez odpowiednie instytucje. Wówczas alfabet może być stosowany np. w literaturze kaszubskiej, do drukowania książek, w klawiaturze komputerowej, co umożliwi niewidomym czytanie w języku kaszubskim.

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki statusowi pomocniczego języka urzędowego, niektóre osoby posługują się kaszubskim załatwiając sprawy w kilku urzędach gmin województwa pomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.