Zwiększenie finasowania nauki języka kaszubskiego i zmiana standardów kształcenia nauczycieli tego języka – to najważniejsze z postulatów dezyderatu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu...
Chcieli go poznać zarówno młodsi i nieco starsi. Na jego naukę przyjeżdżali z Pruszcza Gdańskiego, Dębogórza koło Kosakowa czy też ze… Słowenii. 4 czerwca w Domu Kaszubskim przy ul. Straganiarskiej w Gdańsku zakończyła się V edycja kursu języka kaszubskiego. Jego głównym organizatorem był Klub Studencki Pomorania.
W Gdyni odbyła się debata na temat kondycji literatury kaszubskiej. Wśród moderatorów dyskusji była Elżbieta Pryczkowska z Banina, członek ZKP i nauczyciel języka kaszubskiego w Miszewie i żukowskim gimnazjum. Obok niej zasiadali także Bogumiła Cierocka – zastępca red. naczelnego „Pomeranii”, wydawca Jarosław Ellwart, redaktor Piotr Dziekanowski.
Szkoły podstawowe w Miszewie i Baninie w gminie Żukowo wiodą prym w recytatorskiej rywalizacji na konkursie „Rodnô Mòwa”. Dzięki intensywnej nauce języka kaszubskiego Żukowo stało się jednym z silniejszych ośrodków w tej rywalizacji - pisze działacz kaszubski Jan Dosz.
Nauka języka kaszubskiego wkracza do kolejnych szkół na Kaszubach. - Ciągle w nazbyt małym wymiarze – w powiecie kartuskim, czy wejherowskim. Raduje bardzo rozwój tego działania w powiecie bytowskim - pisze działacz kaszubski i literat Eugeniusz Pryczkowski.
W kablowej i internetowej Telewizji Teletronik ( www.teletronik.tv) od prawie roku można oglądać lekcje języka kaszubskiego o tytule „Spiéwné ùczbë”. Występują w nich zespoły z Banina: „Spiéwné kwiôtczi”, które jednocześnie zainspirowały nazwę całego cyklu, oraz „Młodzëzna”.
To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...