fot. LOT

Nauczyciele z pomorskich  Ośrodków Szkolno – Wychowawczych sprzeciwiają się wprowadzeniu w życie nowych przepisów o szkolnictwie specjalnym. Zdaniem pedagogów reforma nie tylko zaszkodzi niepełnosprawnym dzieciom, ale doprowadzi do likwidacji placówek, które zapewniały im specjalistyczną opiekę.

 

fot. archiwum: Pałac w Damnicy - popularny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

W całym kraju jest około 350 ośrodków  szkolno – wychowawczych, w których uczą się niepełnosprawne intelektualnie dzieci. Nowe rozporządzenie o szkolnictwie specjalnym zakłada jednak, że już od września dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym, trafią nie do ośrodków szkolno – wychowawczych lecz zwykłych szkół. Protest w tej sprawie z podpisami setek nauczycieli trafił już do kancelarii sejmu. – Trzeba zauważyć, że w ponad 20-osobowej klasie dziecko z upośledzeniem umysłowym nie ma żadnych szans na naukę – mówi Władysława Januszewicz, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Damnicy koło Słupska.

Zdaniem wielu pedagogów nowy system na pewno zaszkodzi dzieciom niepełnosprawnym. Przeniesienie niepełnosprawnej intelektualnie młodzieży do szkół masowych może już wkrótce oznaczać likwidację dużej części ośrodków szkolno – wychowawczych. Jak wyliczają pedagodzy wieloletnie zasiłki tylko dla jednej osoby niepełnosprawnej intelektualnie i do tego bezrobotnej kosztują państwo ponad 300 tysięcy złotych. – Tymczasem dzięki ośrodkom szkolno – wychowawczym, wielu niepełnosprawnych pracowałoby na emerytury nas wszystkich – dodaje Katarzyna Natońska – pedagog z ośrodka w Damnicy. W całym kraju w ośrodkach – wychowawczych uczy się 37 tysięcy osób niepełnosprawnych.

fot. tomatis

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.