Zaniedbany pałac z podsłupskiej Damnicy dziś wygląda jak mały Wersal. Renowacja elewacji pałacu w Damnicy w powiecie słupskim znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”.

– Remont był potężnym przedsięwzięciem, kosztował 3 mln złotych. Około milion złotych pochodził z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 2 mln zł z budżetu powiatu – informuje Paweł Lisowski, starosta słupski. – Ale było warto. Teraz mamy piękną wizytówkę powiatu.  Obecnie w odnowionym budynku mieści się ośrodek szkolno-wychowawczy i centrum kultury powiatu.

Inwestycja polegała na renowacji elewacji pałacu pochodzącego z lat 70. XIX wieku położonego w Damnicy na terenie powiatu słupskiego. Pałac został wzniesiony na zlecenie Richarda von Blankensee, a zaprojektowany przez architektów Gustawa Knoblaucha i Friedricha Hollina. Kilka lat później przejęła go rodzina von Gampów. Żoną właściciela była córka późniejszego potentata farmaceutycznego, Klara Bayer. To z jej inicjatywy doszło do rozbudowy obiektu.

W 1987 obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W pałacu znajduje się szereg wykuszy i występów, elewacje wschodnia i zachodnia są bogato zdobione, od zachodu znajduje się taras z balustradą i zejście do parku. Zachowały się piękne, stylowe pomieszczenia. Wnętrza parteru mają charakter reprezentacyjny, piętra – mieszkalny, hall główny ma wystrój drewniany, w sali balowej, tzw. Sali Lustrzanej, znajduje się plafon wyobrażający cztery pory roku (namalowany w 1902 r. przez Maxa Gartnera). Ściany pokryte są kasetonami wypełnionymi tkaniną i lustrami. W tzw. „pokoju myśliwskim” znajdują się malowidła ścienne wykonane przez Maksa Gartnera wyobrażające zwierzynę łowną i polujące zwierzęta. Ciekawostką i charakterystycznym elementem jest np. rosnąca w marmurowej bibliotece 10-metrowej wysokości palma konopna. Przywieziono ją w 1919 r. z Palestyny i umieszczono w specjalnie dla niej przygotowanym miejscu (obecnie jest ona otoczona przeszkloną kopułą). Dodatkowo w otoczeniu pałacu znajduje się park podworski o powierzchni 3 hektarów.

Z pałacem w Damnicy związany jest pomnik „Upokorzonego”, który stoi dziś w parku Pierwszych Słupszczan. Pomnik, wykonany przez wybitnego niemieckiego rzeźbiarza Fritza Klimscha w 1918 roku, miał symbolizować los Niemców po pierwszej wojnie światowej. I stąd pochodzi jego obiegowa nazwa. Pierwotnie był elementem grobu męża Klary von Gamp.  Po wojnie cmentarz został zdewastowany, a rzeźba oblana smołą. W 1970 roku podjęto decyzję o przeniesieniu pomnika do Słupska.

Internetowy plebiscyt „Modernizacja Roku & Budowa XXI w” potrwa do 20 maja do godziny 12.00. Głosy można oddawać na stronie organizatora konkursu, którym jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego: 

www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2837/object/3029/renowacja-elewacji-palacu-w-damnicy

Materiały: Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego/PR Koszalin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.