Latem zjemy świeżego dorsza? UE łagodzi przepisy

17 stycznia 2013r. | Drukuj

Polscy rybacy w strefie przybrzeżnej będą mogli łowić dorsze także w czasie letniego zakazu połowu. Unia Europejska złagodziła przepisy dotyczące okresu ochronnego dla tych ryb.

Polacy od dawna ubiegali się o złagodzenie restrykcyjnych przepisów. Formalnie wniosek w tej sprawie złożył w parlamencie Europejskim europoseł PO Jarosław Wałęsa. Przekonywał, że obowiązujący od pięciu lat plan ochrony dorsza już przyniósł spore korzyści, bo znacznie wzrosła populacja dorsza w Bałtyku. Ryby są wprawdzie małe, ale jest ich bardzo dużo.

Fot. GK

Fot. GK

– Najważniejsze zmiany,  to uaktualnienie wartości śmiertelności połowowej oraz umożliwienie połowów łodziom mniejszym niż 12 metrów w obszarze do 10 mil morskich w okresie zamkniętym na połowy. Pozwoli to drobnemu rybołówstwu przybrzeżnemu poławiać dorsza podczas sezonu zamkniętego, szczególnie w okresie letnim – powiedział  Jarosław Wałęsa podczas debaty Europarlamencie.
Między innymi jego argumenty przekonały europejskich polityków Parlamentu Europejskiego. Zanim przepisy wejdą w życie, odbędą się jeszcze rozmowy z Komisją Europejską. Rybacy mają nadzieję, że latem tego roku na łódkach do 12 metrów  będą mogli łowić dorsze mimo okresu ochronnego.
Oznacza to, że w sezonie letnim turyści będą mogli zjeść  świeżą rybę. Od pięciu lat jedli bowiem tylko świeże flądry, a reszta ryb była mrożona.

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało kwoty połowowe na poszczególne gatunki ryb, które obowiązują polskich rybaków w 2013 roku. Dorsza wyłowimy tym razem o 9 procent mniej.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz