Nowe drogi i nowoczesne tramwaje, pociągi i autobusy, rewitalizacja przestrzeni publicznych, wyremontowane i unowocześnione placówki edukacyjne, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, trasy rowerowe, wsparcie w walce z pandemią poprzez zakup m.in. sprzętu medycznego koniecznego do opieki nad chorymi na COVID-19. Co jeszcze zyskaliśmy i jak wykorzystaliśmy unijne środki i możliwości przez te 17 lat?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Razem z nami do unijnej wspólnoty zostały też przyjęte Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Efektem tego historycznego wydarzenia jest największy w dziejach Polski awans cywilizacyjny, co przyspieszyło proces zmian inwestycyjnych, infrastrukturalnych i społecznych.

Jak to się stało?

W latach 1945–1989 nasz kontynent był podzielony na dwa konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne. Negocjacje akcesyjne zostały oficjalnie zainaugurowane 31 marca 1998 roku. Ich finał nastąpił 13 grudnia 2002 roku podczas szczytu Unii w Kopenhadze. W Atenach, 16 kwietnia 2003 r. w imieniu Polski pod traktatem akcesyjnym podpisali się premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz minister ds. europejskich Danuta Hübner. Dla Pomorzan dodatkową satysfakcją jest to, że gdańszczanin Donald Tusk w latach 2014-2019 był przewodniczącym Rady Europejskiej. Dzisiaj przewodzi Europejskiej Partii Ludowej – największemu ponadnarodowemu ugrupowaniu politycznemu w Europie.

Co zyskaliśmy?

Przynależność do wspólnoty to nie tylko efekty dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Równie ważne są wolności obywatelskie i gospodarcze. Bez dotacji europejskich nie mielibyśmy autostrad, lepszej komunikacji samochodowej i kolejowej, wielu tras rowerowych, szlaków kajakowych, odrestaurowanych zabytków czy nowoczesnych budynków użyteczności publicznej. Nie byłoby też wielu inicjatyw społecznych i wzrostu stopy życiowej. Jednakże nie chodzi tylko o rozwój gospodarczy. Dzięki wspólnocie możemy podróżować po krajach UE bez ograniczeń, osiedlić się w dowolnym miejscu, założyć firmę, podjąć pracę czy nabyć nieruchomość. Wcześniej nie mieliśmy takich możliwości, a teraz mamy równe prawa, jak wszyscy obywatele UE.

Jak wykorzystujemy unijne fundusze?

Od 2004 r. pozyskaliśmy ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowaliśmy przeszło 36 tysięcy projektów. Inwestowaliśmy w nowe drogi, linie kolejowe, pociągi, nowoczesne budynki szpitali i specjalistyczny sprzęt, rewitalizacje miast, edukację oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników i osób bezrobotnych. Również przedsiębiorcy skorzystali ze wsparcia na wzrost konkurencyjności, rozwój innowacji lub zwiększenie eksportu towarów lub usług.

Fundusze europejskie dały możliwość realizacji ważnych inwestycji takich, jak: budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, rozbudowa Portu Lotniczego w Gdańsku, portów morskich w Gdańsku i Gdyni, realizacja pomorskiego odcinka trasy S7, przebudowy dróg wojewódzkich i linii kolejowych, utworzenie Europejskiego Centrum Solidarności, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni czy inkubatora Starter w Gdańsku.

Kultura

Z unijnych funduszy skorzystała też pomorska kultura. Ważnymi projektami były adaptacja dawnego budynku elektrociepłowni z 1897 r. na siedzibę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i powstanie Europejskiego Centrum Solidarności, które odwiedziło już ponad 4,9 mln osób. Warto pamiętać też o budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i odbudowanym z powojennych zgliszcz kościele św. Jana w Gdańsku, który stał się centrum kultury – Centrum św. Jana, a także o Żuławskim Parku Historycznym, Spichlerzach Sztuki w Słupsku z największym zbiorem prac Witkacego.

Służba zdrowia

Fundusze unijne to również zmiany w pomorskiej służbie zdrowia. Budowane są nowe obiekty szpitali i remontowane istniejące budynki. Samorząd finansuje zakup specjalistycznego sprzętu oraz cyfryzację usług medycznych. Rozpoczęto realizację wielu programów profilaktycznych, tak by mieszkańcy Pomorza mogli skuteczniej walczyć z chorobami cywilizacyjnymi. Unijne inwestycje to też zakup specjalistycznego sprzętu, m.in. tomografów komputerowych, sprzętu do rezonansu magnetycznego.

Jednakże to nie wszystko. To także nowoczesna oświata, rozwój gospodarki i przedsiębiorczości, wsparcie dla mieszkańców, działania na rzecz seniorów i wiele innych.

Więcej informacji o 17 latach w UE znajduje się na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.