Wiadukt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Niedźwiedniku, Teatr Muzyczny w Gdyni i budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zyskały specjalne podświetlenie. W ten sposób Samorząd Województwa Pomorskiego manifestuje więź naszego regionu z Unią Europejską.

Kiedy władze centralne zamierzają zawetować unijny budżet i coraz częściej mówią o możliwości „polexitu”, samorządy w całej Polsce przypominają, jak bardzo nasz kraj zmienił się dzięki unijnemu wsparciu. Alarmują też, że weto polskiego rządu dla unijnego budżetu będzie skutkować gigantyczną stratą finansową dla Polski.

– Tylko w naszym regionie możemy pożegnać się z kwotą rzędu 53 mld zł. To o trzy miliardy więcej, niż pozyskaliśmy z Unii Europejskiej w ciągu ostatnich lat. W podanej kwocie zamykają się pieniądze z programu React-EU (21 mln euro), około 1,5 mld euro na nowy Regionalny Program Operacyjny, ok. 5 mld euro skromnie szacowanych z puli nowej edycji Krajowych Programów Operacyjnych i tyle samo szacowanych z puli zupełnie nowego mechanizmu, czyli Krajowego Planu Odbudowy. Łącznie 11,7 mld euro, czyli ok. 53 mld zł. Bez przyjęcia budżetu wieloletniego nie zostanie uruchomiona nowa edycja programów operacyjnych, a Krajowy Plan Odbudowy nie powstanie w ogóle – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pomorscy samorządowcy są przeciwni blokowaniu unijnego budżetu. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni podczas 26. sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego  a 1 grudnia pomorski samorząd przyłączył się symbolicznie do akcji miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich polegającej na wygaszaniu świateł.  Podświetlenie inwestycji zrealizowanych dzięki unijnym dotacjom to kolejny sposób, by zamanifestować więź naszego regionu z Unią Europejską. Obiekty będą podświetlane do niedzieli 6 grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.