sobota, 2 grudnia, 2023
Strona główna Tagi Tedë jo

Tag: Tedë jo

Współczesna kaszubszczyzna w radiu pod hasłem „… móm wszëtkò w slôdkù”

Od wielu miesięcy trwają dyskusje nad stanem obecnej kaszubszczyzny w mediach. Szczególnie katastroficzna sytuacja jest w TV. Szczegóły można przeczytać tutaj oraz w drugim tekście.

Raz jeszcze o „Tedë jo”

Przódë, czej le bëła do te leżnota, tej jô òbzérôł program „Rodnô Zemia”. Z pierwsza w zdrzélnikù, pòtemù w wersjé jinternetowi w kùmpùtrze. Jesénią 2010 rokù nen baro wôżny dlô mie program zdżinął z antenë. Czemù tak sã stało – dëcht do kùńca nie wiém. Wiém leno, że na kaszëbsczich pòrtalach béł zapalczëwie szkalowóny przez anonimòwëch colemało młodzónków. Jednémù nawetka – chtëren pòdpisywôł sã z miona i nôzwëska – jô czedës òdpisôł, że móm ò niegò strach, czë mù sã czasã co nie stónie z pòwòdu złoscë i złoslëwòscë, jaką wëléwô w swòjëch pòstach. Je wiedzec, że niejedne sprawë mòżna złożëc na chrzebt młodoscë. Równak je téż wiedzec, że programù dzys ni ma i kùńc. A szkòda! Wiôlgô szkòda!

Czy „Tedë jo” spełniło oczekiwania ZKP?

Minęły dwa lata od likwidacji programu „Rodnô Zemia”. Przyzwolenie aktualnych władz Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego na jego unicestwienie jest jedną z mniej chlubnych kart tej organizacji w ostatnich latach. Wciąż wierni widzowie pytają się, dlaczego zniesiono z anteny ten tak wielce zasłużony program dla ruchu kaszubskiego. O tym fakcie i negatywnym udziale niektórych prominentnych ludzi ZKP, pisałem w „Biuletynie Rady Języka Kaszubskiego” 2011”.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Fot. Karol Stańczak

Rozpoczął się 763. Jarmark św. Dominika

Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy i artyści. W Śródmieściu Gdańska staną setki kramów i stoisk gastronomicznych. Na odwiedzających będzie czekała też Uliczka...