piątek, 29 marca, 2024
Strona główna Tagi Stan wojenny

Tag: Stan wojenny

Czołgi na ulicach. „Solidarność” w podziemiu

13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny.

Godnie obchodzić rocznicę stanu wojennego

Rocznica stanu wojennego to wspomnienie narodowego dramatu, cierpienia i ofiar ludzi. Nade wszystko 13 grudnia 1981 roku złamano nadzieję milionów Polaków. Ekipa gen. W. Jaruzelskiego dopuściła się ogromnej przemocy i powszechnego kłamstwa. Dlatego powinniśmy 33. rocznicę stanu wojennego obchodzić w klimacie godności, pamięci i poszanowania cierpień wielu Polaków oraz w modlitwie.

32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Wojciech Jaruzelski. Za swoje czyny generał do dziś nie został osądzony.

13 grudnia. Zamiast Teleranka generał Jaruzelski

Stan wojenny został wprowadzony dokładnie 31 lat temu. Główną przyczyną wprowadzenia była obawa władz komunistycznych przed utratą władzy, związana z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Stan wojenny obowiązywał na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zawieszony został dopiero 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

13 grudnia. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Gdyni

Grudzień to ważny miesiąc w historii kraju i Gdyni. Miasto jak co roku zaplanowało szereg obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń Grudnia'70. Odbędą się też uroczystości upamiętniające 60. rocznicę zamordowania bezpodstawnie oskarżonych o zdradę ojczyzny oficerów Marynarki Wojennej.

Uczcili rocznicę Stanu Wojennego [ZDJĘCIA]

Biblioteka Miejska w Łebie wraz z lęborskim środowiskiem Solidarności z lat 1980 – 1981 zorganizowały happening z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

13 grudnia – obchody 30. rocznicy stanu wojennego

Inscenizacje, wystawy, msze święte i koncerty - w naszym regionie obchodzimy dziś 30. rocznicę stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. wprowadził go gen. Wojciech Jaruzelski w obronie systemu komunistycznego. Aresztowano tysiące członków NSZZ Solidarność.

79 tys. zł za represje w stanie wojennym

Sąd okręgowy w Słupsku przyznał działaczowi związkowemu niemal 79 tysięcy złotych zadośćuczynienia za prześladowania w końcowym okresie PRL. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który unieważnił przepis o maksymalnej kwocie odszkodowania w wysokości 25 tys. złotych.

Stan wojenny 29 lat temu

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny. Nie działała komunikacja, telefony, środki przekazu. Opozycjoniści trafili do aresztów i obozów internowania. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Trzecie wydanie „Felix Cassubia”. Świąteczna płyta z kolędami kaszubskimi

„Felix Cassubia” - zbiór najpiękniejszych kolęd w nowej odsłonie. Właśnie ukazało się trzecie wydanie najpiękniejszych, profesjonalnie zaaranżowanych i nagranych w Studiu im. Czesława Niemena...