fot. IPN

Inscenizacje, wystawy, msze święte i  koncerty – w naszym regionie obchodzimy dziś 30. rocznicę  stanu wojennego.  13 grudnia 1981 r. wprowadził go  gen. Wojciech Jaruzelski w obronie systemu komunistycznego. Aresztowano tysiące członków NSZZ Solidarność. Zginęło około 100 osób.

fot. IPN

W Trójmieście obchody rozpoczęliśmy już  w sobotę. Na Długim Targu w Gdańsku otwarto wystawę „13/12. Codzienność stanu wojennego”, na którą składa się 21 zdjęć Chrisa Niedenthala, laureata nagrody World Press Photo w 1986 r. Zdjęcia na Długim Targu można oglądać do 19 grudnia, potem wystawa odwiedzi Kościerzynę.
Dziś najwięcej wydarzeń związanych z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano w Gdyni. W kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Portowej 2 o godz. 17.45 rozpocznie się montaż słowno-muzyczny „Przez śnieg grudniowy”, przygotowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Potem odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego. Po niej uczestnicy przejdą na plac Kaszubski, gdzie odbędzie się inscenizacja artystyczna z wykorzystaniem niepublikowanych dotąd zdjęć i materiałów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Fotografie pochodzące z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej zostaną wyświetlone na fasadzie Szpitala Miejskiego. Wydarzenie według pomysłu Jarosława Wojciechowskiego i w reżyserii Krystiana Nehrebeckiego zakończy symboliczne pochowanie komuny – oddziały ZOMO zostaną przepasane kirem, a uczestnicy „otuleni” białą i czerwoną wstęgą przejdą pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. W związku z inscenizacją w godz. 19-19.30 zamknięte będą: ul. Portowa, plac Kaszubski, ul. Świętojańska (na odcinku do ul. 10 Lutego), a w godz. 19.30-20 – ul. Pułaskiego (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Żeromskiego). Na czas wydarzenia wyłączone zostaną również światła uliczne na Świętojańskiej (od Portowej do 10 Lutego). O godz. 20.30 we Franciszkańskim Centrum Kultury przy ul. Ujejskiego 40 będzie można posłuchać krakowskiego barda Leszka Długosza.
W Gdańsku można dziś obejrzeć wystawę zdjęć przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. 40 plansz obrazujących wprowadzenie i przebieg stanu wojennego stanie na Placu Solidarności. O godz. 17, w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się spotkanie pt. „Pamięć zbrodni Grudnia 1970 i stanu wojennego”.

 

W 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej oszacował liczbę ofiar śmiertelnych stanu wojennego (w okresie od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983), które poniosły śmierć (głównie śmiertelne postrzały i pobicia) podczas strajków i manifestacji na 56 osób. Całkowita liczba ofiar stanu wojennego w latach 1981-1989 wynosi nie mniej niż 91 osób, co ustaliła badająca zbrodnie stanu wojennego Nadzwyczajna Komisja Sejmowa w latach 1989-1991. Jest możliwe, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych sięga ponad 100 osób (nie wyjaśniono ok. 90. przypadków tajemniczych morderstw politycznych dokonanych przed i po 1989).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.