Fot. Ośrodek Karta/Wikipedia: Stan wojenny

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny. Nie działała komunikacja, telefony, środki przekazu. Opozycjoniści trafili do aresztów i obozów internowania. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.


Fot. Ośrodek Karta/Wikipedia: Stan wojenny

Stan wojenny wprowadzono o północy 13 grudnia 1981 roku. Oficjalne komunikaty o stanie wojennym pojawiły się radiu i telewizji o godz. 6 rano. Polskie Radio nadało wówczas po raz pierwszy słynne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Już w nocy w całym kraju rozpoczęły się aresztowania, głównie działaczy Solidarności. Większość akcji podejmowały oddziały ZOMO. We wszystkich działaniach, związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, udział wzięło tego dnia około 70 tys. żołnierzy oraz  30 tys. funkcjonariuszy MSW. Według danych IPN na ulice miast wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych.

Fot. GK/TVP: Gen. W. Jaruzelski obwieszcza stan wojenny w Polsce

Reakcją na wprowadzenie stanu wojennego były kolejne strajki  m.in. w Stoczni Gdańskiej. 16 grudnia w Gdańsku zebrała się manifestacja, w której udział wzięło około 100 tys. osób. W wyniku starć z oddziałami ZOMO przynajmniej cztery z nich zostały postrzelone, jedna zaś zmarła. W całym kraju, w okresie od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku, kiedy to stan wojenny został zniesiony, podczas manifestacji i strajków śmierć poniosło 56 osób (szacunki IPN), łączna liczba ofiar śmiertelnych stanu wojennego prawdopodobnie przekracza jednak 100 osób. Kolejnych 5 tys. osób, głównie działaczy opozycji, zostało przez władze PRL internowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.