Czas mija szybko. Właśnie minęła 5. rocznica wyboru papieża Franciszka. Po papieżach z Polski, Niemiec, nadszedł czas papieża rodem z Argentyny. Papież Franciszek podjął się wielkiej i odważnej reformy wewnątrz Kościoła. Głosi też powrót do Kościoła ewangelicznego. Daje tu osobisty przykład. Ale jego wskazania do skromności, pokory, ubóstwa, posługi duszpasterskiej wśród najbardziej potrzebujących, napotykają opory. Tym bardziej trzeba przeczytać "jego" książkę pt. "Otwieranie drzwi"!
W swoim czasie Jan Paweł II powiedział, że "świat potrzebuje dziś nowego św. Franciszka z Asyżu". 13 marca 2013 r. na konklawe w Watykanie Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem. Przyjął imię Franciszek. Często nawiązuje do skromności, prostoty i ewangelicznej postawy "Biedaczyny z Asyżu". Papież Franciszek fascynuje i urzeka świat. Przed pielgrzymką do Ojczyzny Jana Pawła II, Papież zwrócił się (19.07.2016) z "Orędziem do Polaków". Mówił głównie o pielgrzymce miłosierdzia, wiary i braterstwa.
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. W konsystorzu wzięli udział kardynałowie z Rzymu i ci przybyli z innych krajów. 27 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
"Co łaska", tyle oficjalnie płacimy w kościele za sakramenty. Jednak to tylko oficjalna wersja, gdyż zwykle słyszymy minimalną kwotę, którą musimy uiścić. Papież Franciszek apeluje do księży, by nie brali pieniędzy za sakramenty.
To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...