poniedziałek, 20 marca, 2023
Strona główna Tagi Maciej Lorek

Tag: Maciej Lorek

Zmiany w śmieciach

Wkrótce wchodzi w życie nowa ustawa dająca władztwo gminom nad gospodarowaniem odpadami. Podstawą zmianą tego systemu jest przejście konkurencyjności systemy odpadów z poziomu indywidualnego na szczebel gminy. Dla przeciętnego Kowalskiego znaczy to, że przestanie się martwić z kim i na jakich warunkach będzie dokonywał wyboru przewoźnika odpadów, zaś jego wyłącznym obowiązkiem będzie segregacja i regulowanie opłat zgodnie z wyznaczonym kluczem do kasy gminy. Znaczy to, że indywidualne umowy na odbiór odpadów dla mieszkańców przestaną istnieć i wygasną z automatu.

Nowa Ustawa Prawa Wodne – Zmiany w samorządach?

Czy proponowana koncepcja reformy gospodarki wodnej jest zabiegiem kosmetycznym czy prawdziwą reformą zmierzającą do samofinansowania się gospodarki wodnej?

Ściany akustyczne jako zanieczyszczenie krajobrazu

Coraz częściej spotykamy się z nadmiernym stawianiem ścian akustycznych, które zanieczyszczając krajobraz przynoszą znikome efekty zmniejszenia hałasu przy niewspółmiernie wysokich kosztach ich budowy.

Energia a środowisko

Polska bazując praktycznie wyłącznie na energii z węgla zmuszona jest płacić coraz wyższe kwoty z tytułu emisji „rzekomych jedynych” gazów cieplarnianych. Oznacza to, że obecnie nasze elektrownie zmuszone będą w roku 2020 zapłacić około 70zł/MWh z tytułu tzw. podatku CO2. Szacuje się, że koszty wdrożenia ograniczenia polityki emisji CO2 spowodują, że już w 2016 r. cena energii w Polsce będzie wynosiła tyle samo co w Niemczech czyli około 60% drożej niż obecnie płacimy, przez staniemy się krajem mniej konkurencyjnym gospodarczo.

Dlaczego energia z wiatru jest droga

Aktualnie w Polsce pracuje ponad 480 elektrowni wiatrowych, które produkują energię elektryczną o łącznej mocy około 1400MW. Dla porównania Elektrociepłownia Gdańska i Gdyńska ma moc około 330MW. Unijny wymóg stosowania energii odnawialnej w pozyskaniu energii z wiatru budzi w Polsce coraz większe kontrowersje i wątpliwości. Przyczyny tych kontrowersji mają trojaki charakter.

Gaz łupkowy?

Różne szacunki oceniają, że gazu łupkowego w Polsce jest od 500 do 5000 mld m3, wydawać by się mogło że to dużo, zwłaszcza gdy nasze roczne zapotrzebowanie kraju wynosi ok 14mld m3 na rok.

Dlaczego ograniczenie CO2 jest jedynym priorytetem w walce z ocieplaniem się...

W obecnej polityce Unii Europejskiej CO2 jest jedynym bodźcem w walce z ocieplaniem się klimatu. Jeśli prawdą jest, że działalność człowieka ma decydujący wpływ na ocieplanie się klimatu, należy się zastanowić dlaczego wyłącznie polityka Unii Europejskiej oraz organizacji ekologicznych skupiły się jedynie na ograniczeniu emisji CO2.
2,137FaniLubię
304ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Zapomniana historia strajków szkolnych na Kaszubach

To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...