piątek, 23 lutego, 2024
Strona główna Tagi Lilla Sojda

Tag: Lilla Sojda

Kiedy czasem życie nas boli

Jesień i świadomość tego, że dni są coraz krótsze, mamy mniej energii i czeka nas najzimniejsza, najciemniejsza pora roku, w wielu osobach wyzwala smutny i przygnębiający nastrój. Zazwyczaj zły nastrój mija po kilku dniach. Mówimy wówczas, że byliśmy w depresji, „w dołku” albo mieliśmy chandrę. Takiego obniżenia nastroju psychiatrzy i psycholodzy nie nazywają jednak depresją.

Kto jest zbyt mocno zakochany w sobie, ten ma bardzo zły...

W mitologii greckiej, Narcyz za nieodwzajemnienie uczuć nimfy górskiej Echo, został ukarany miłością do własnego odbicia w wodzie. Odtąd stale spoglądał na swoje zimne oblicze, aż umarł z tęsknoty i zamienił się w kwiat. Kwiat nazwano narcyzem. To przestroga przed pragnieniem bycia ciągle podziwianym.

Niewybaczone krzywdy zasadzką na samego siebie

Wielki Post i zbliżające się święto Wielkiej Nocy to ważny czas dla nas wszystkich. Jest to moment, w którym warto zastanowić się nad tym, jak istotny w naszym życiu jest akt wybaczenia. Jan Paweł II, po dokonanym zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku, zaraz po operacji przebaczył zamachowcowi i nazwał go „bratem”, a w 1983 roku udał się do więzienia i jeszcze raz przebaczył niedoszłemu zabójcy. Przebaczył bezwarunkowo.

Dobrzy rodzice często się mylą myśląc, że są dobrzy

Święty Mikołaj mógłby zostawiać rózgi pod choinką dla rodziców, którzy nie są dobrze wychowani. Gdyby było inaczej, mielibyśmy doskonale wychowane dzieci. Nie zawsze bywa lekko. Rodzice nie zawsze mają ze swoimi dziećmi łatwego życia, ale dzieciom też z rodzicami nie jest łatwo. Nie zawsze jesteśmy idealnym wzorem, ponieważ wychowanie dzieci nie jest sprawą prostą i wszyscy popełniamy błędy, nawet wówczas, gdy myślimy, że postępujemy właściwie.

Bezrobocie w aspekcie psychologicznym

Brak lub utrata pracy niesie ze sobą konsekwencje psychologiczne. Zaburza dobrostan psychiczny jednostki poprzez wymuszoną konieczność przystosowania się do nowych warunków.

Gdy choruje umysł, choruje ciało, gdy ciało zachoruje, umysł zdrowieje

W obliczu choroby, nasze życie ukazuje się nam w zupełnie innym świetle. Żałujemy wówczas najczęściej, że nie żyliśmy inaczej. Paradoksem staje się wówczas otwarcie drzwi, przez które może wkroczyć sens w nasze życie.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Trzecie wydanie „Felix Cassubia”. Świąteczna płyta z kolędami kaszubskimi

„Felix Cassubia” - zbiór najpiękniejszych kolęd w nowej odsłonie. Właśnie ukazało się trzecie wydanie najpiękniejszych, profesjonalnie zaaranżowanych i nagranych w Studiu im. Czesława Niemena...