niedziela, 23 stycznia, 2022
Strona główna Tagi KOD

Tag: KOD

Przepraszam, czy tu NIE BIJĄ

Przełom sierpnia i września to w najnowszej historii Polski przeplatanka tragedii i radości, smutku i nadziei, niewiadomej przyszłości i szans na lepsze jutro. Mam na myśli daty 1 września 1939 i 31 sierpnia 1980. Dramat początku II wojny światowej i światełko w tunelu zapalone podpisaniem porozumień w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu. Minęło sporo lat od tamtych wydarzeń, a my ciągle nie umiemy poradzić sobie z pamięcią o nich.

Byłem na wielkiej manifestacji wolności i Polski proeuropejskiej

Jeszcze dobre 2-3 tygodnie temu nie planowałem udziału w marszu wolności i obrony Polski we Wspólnocie Europejskiej. Im jednak było bliżej 7 maja br., to okazywało się, że moje pokolenie (roku 1957) nie może oczekiwać, że w obronie praworządności i Polski proeuropejskiej, stawać będzie jedynie współczesna młodzież. Dlatego podjąłem decyzję i uczestniczyłem w ponad 3. godzinnej manifestacji wśród ok. 200. tysięcy obywateli, i z oddaniem dźwigałem duży transparent. Dałem osobisty wyraz poparcia idei: "Jesteśmy i będziemy w Europie".

Największa demonstracja w wolnej Polsce

W sobotę ulicami Warszawy przeszła manifestacja organizowana przez Platformę Obywatelską, KOD i szereg sił opozycyjnych. Marsz był wyrazem sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez obecny rząd, będącej zaprzeczeniem wieloletniej walki Polaków o przynależność do wspólnoty zachodnich demokracji. Uczestniczyli w nim także mieszkańcy Pomorza.

Manifestanci i ludzie gorszego sortu

Wybierając się w niedzielę (28.02.2016) z Tczewa na manifestację do Gdańska (na Placu Solidarności), jechałem z poczuciem wypełnienia podstawowego obowiązku obywatelskiego. Jak pisał Z. Herbert "trzeba dać świadectwo". Tak świadectwo prawdy i czynu - w obronie demokracji i Lecha Wałęsy. Dwa dni wcześniej (na tzw. 100 dni) premier B. Szydło odmówiła spotkania i rozmowy z uczestnikami planowanych manifestacji. Pomyślałem sobie wtedy, kto tak naprawdę nami rządzi?

My Naród

Biorąc udział w sobotniej manifestacji KOD w Warszawie, odbywającej się pod hasłem „MY NARÓD”, w której, jakbyśmy nie liczyli, wzięło udział ok.100 tys. osób, przypomniałem sobie, że tematyka narodu obecna była w moim politycznym myśleniu od dawna. Zajrzałem więc do swojego archiwum w którym znalazłem tekst wystąpienia sprzed, dokładnie, 36 lat (Ojej! Ile to już wody w Wiśle popłynęło), które miałem na jednym z forów na których o polityce na serio dyskutowaliśmy. Tytuł referatu brzmiał: „Być z narodem”. Więc niech żaden z domorosłych polityków spod znaku PiS nie opowiada, iż cieszy się, że KOD-owcy dojrzeli w końcu do mówienia o narodzie, którego rzekomo wcześniej się wstydzili.

Wałęsa: sprawdzę kartka po kartce, nazwisko po nazwisku

- Możecie mnie zabić, ale nie możecie mnie pokonać! - mówił były prezydent o próbie zdyskredytowania go aktami Kiszczaka. - Nigdy nie współpracowałem, nie brałem pieniędzy. Tym, którzy mi nie ufają z niewiedzy, mogę wybaczyć. Ale gorzej z tymi, którzy wiedzą, jak było, i celowo o mnie kłamią.

„I zebrały się (…) wielkie rzesze” (Mt.XIII2)

Polska polityka wylała się na ulice. Póki co, pokojowo. Gromadzące się tłumy spod znaku KOD (Komitet Obrony Demokracji), ale również zwolenników aktualnego prezydenta i rządu pokazują, że konstytucyjne organy demokratycznego państwa nie wypełniają swojej roli.
2,137FaniLubię
306ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Rekordowe wyniki polskich portów morskich

O 9 procent wzrosła w minionym roku liczba przeładunków trzech portów morskich: w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie – Świnoujściu. W polskich portach przeładowano łącznie...