fot. zukowo.pl

25 marca br. w hali widowiskowo – sportowej w Żukowie odbyło się uroczyste wręczenie Gminnej Nagrody Artystycznej „Sucovia”, którą otrzymały m. in. Wanda Dzierzgowska i Bernadeta Reglińska. Te dwie znane i cenione kaszubskie hafciarki, otrzymały statuetkę w kategorii „rękodzieło kaszubskie”. Nagrodzono je przy dźwiękach fanfar i oklaskach publiczności.

Wanda Dzierzgowska (ur. 26 grudnia 1938 r. w Skrzeszewie koło Żukowa) – to znana hafciarka Kaszub. Jej prace nagradzano za wysoki poziom artystyczny na różnych wystawach, a są one w: Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddział Etnograficzny, kolekcji etnograficznej Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy, w Muzeum w Żukowie i innych miejscach. Jej obrus jest w ponorbertańskim kościele w Żukowie. Otrzymała medal „Za zasługi dla twórczości ludowej” Stowarzyszenia Twórców Ludowych O/Gdański przyznany 2003 r. Postanowieniem Prezydenta RP odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w kultywowaniu twórczości ludowej w 2004 r.

W 2009 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zaangażowana w kultywowanie tradycji haftu kaszubskiego,tworzyła nowe wzory. Brała udział w plenerach twórców ludowych w Wieżycy oraz w Starbieninie, nadal zajmuje się haftem i uczy haftować młodzież. Z hafciarstwem stykała się od dzieciństwa, a zachęcała ją do niego matka Gertruda Mateja. Komponowanie wzorów w dziedzinie haftu kaszubskiego rozpoczęła w 1985 r. Jej mistrzynią była rodzona siostra Elżbieta Mateja – uczennica Zofii (ur. 1896) i Jadwigi Ptach (ur. 1902).

Eksponowała swoje hafty na terenie Niemiec np. w Salzwedel w 1998 r. czy w 2004 r. w Wendelstein. Jej dzieła hafciarskie były na wystawach pokonkursowych w Bydgoszczy, Chojnicach, Linii oraz w Żukowie. Eksponowano je również w Gdańsku-Oliwie, Wejherowie, Bytowie i Lęborku. Od września 2003 r. współprowadzi koło hafciarskie w Gimnazjum nr 2 w Żukowie.

Wybrane osiągnięcia:

 • III nagroda za zestaw haftów regionalnych na konkursie w Kartuzach, lipiec 1987 r.
 • III nagroda za całokształt prac hafciarskich w konkursie w Kartuzach, grudzień 1988 r.
 • wyróżnienie za prace w dziedzinie haftu ufundowane przez Urząd Wojewódzki na Międzywojewódzkim Konkursie w Bydgoszczy „Współczesna Sztuka Ludowa Kaszub”, 24 stycznia 1992 r.
 • II miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia. 4 czerwca 2001 r.
 • III nagroda w dziedzinie haftu w „XVII Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub” – Chojnice, 7 lipca 2002 r.
 • I miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia. 12 czerwca 2003 r.
 • I miejsce w „Jubileuszowym 10. konkursie haftu kaszubskiego” – Linia 2005 r. i inne dalsze osiągnięcia.

 

fot. zukowo.pl

Bernadeta Reglińska (ur. 30 maja 1950 r. w Żukowie). Stykała się z hafciarstwem od dzieciństwa. Ukończyła Zasadniczą Szkołę Odzieżową w Kartuzach. Jej mistrzynią była matka Monika – uczennica Zofii i Jadwigi Ptach. Szczególnie zaangażowała się w pielęgnowanie oraz upowszechnianie tradycji żukowskiego haftu, zajmuje się także tworzeniem nowych wzorów. Od września 2003 r. współprowadzi koło hafciarskie w Gimnazjum nr 2 w Żukowie. Praca z młodzieżą sprawia jej szczególną satysfakcję. Jest znaną hafciarka w Żukowie. Otrzymała medal Stowarzyszenia Twórców Ludowych „Za Zasługi dla Twórczości Ludowej” w 2003 r. Postanowieniem Prezydenta RP odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2004 r.

Wybrane osiągnięcia:

 • Nagroda Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Gdańsku za „cenny wkład pracy w popularyzacje, współczesnej sztuki ludowej naszego regionu”, 9 grudnia 1981 r.
 • III miejsce w dziedzinie haftu w „Konkursie Twórczości Ludowej Regionu Kaszub” – Chojnice, maj 1982 r.
 • III miejsce w dziedzinie haftu w XI „Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub” – Chojnice, 31 maja 1986 r.
 • Wyróżnienie za zestaw haftów w konkursie w Kartuzach, lipiec 1987 r.
 • Nagroda WOK w Gdańsku „za wkład pracy w rozwój haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej i jego popularyzację na Pomorzu Gdańskim”, 5 grudnia 1989 r.
 • Nagroda za hafty Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w IV Międzywojewódzkim Konkursie „Współczesna Sztuka Ludowa Kaszub”, 25 lutego 1995 r.
 • II nagroda w regionalnym konkursie „Haft kaszubski” – Linia, 17 czerwca 1998 r.
 • III miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia, 7 czerwca 2000 r.
 • Nagroda w dziedzinie haftu w „XVII Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub” – Chojnice, 7 lipca 2002 r.
 • III miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia 2002
 • III miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia 2003
 • III miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia 2004
 • III miejsce w konkursie „Haft kaszubski” – Linia 2005 i inne dalsze osiągnięcia.

Te hafciarki kaszubskie są nadal aktywne twórczo i życzymy im wielu dalszych sukcesów.

(M. Jeliński)

1 KOMENTARZ

 1. Dobrze ze istnieją jeszcze takie osoby co kultywują kulturę Kaszubską a my możemy się od nich nauczyć Pozdrawiam Agnieszka z Wejherowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.