fot. Kaszubski Park Krajobrazowy

26 lutego o godz. 17.00 Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku przy ul. Br. Gierymskich 1 zaprasza na spotkanie z twórcami ludowymi Henryką Hurałowicz-Kurzydło i Kapelą Zgoda.

fot. Kaszubski Park Krajobrazowy
fot. Kaszubski Park Krajobrazowy

Spotkaniu z ludowymi twórcami kaszubskimi – panią Henryką Jurałowicz-Kurzydło i Kapelą Zgoda towarzyszyć będzie wystawa haftu kaszubskiego pani Henryki. Dopełnieniem wieczoru będzie czytanie poezji samej autorki przy dźwiękach muzyki ludowej w wykonaniu kapeli.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Henryka Jurałowicz-Kurzydło – urodziła się we wrześniu 1946 roku we wsi Chałupy (dziś Smołdziński Las). Przyszła na świat jako najstarsza córka Bronisławy i Bolesława, którzy po wojnie osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych. Dzieciństwo p. Henryki mijało w rodzinnej atmosferze. Gdy miała 17 lat zaczęła pracę w pobliskim PGR. Tam, w 1963 roku, poznała męża Wacława Jurałowicza. Po roku urodził się ich pierwszy syn, Leszek. Wtedy otrzymali pierwsze samodzielne mieszkanie w Łokciowych. Rok później urodził im się drugi syn Andrzej, a w 1967 r. córka Wioletta. Pracy przy wychowywaniu trójki dzieci oraz przy obrządku zwierząt, które hodowali na własny użytek było tak dużo, że p. Henryka nie myślała o pracy zawodowej. Po kilku latach przenieśli się do rodzinnego domu Henryki, aby pracować w gospodarstwie rodziców. Po pięciu latach, w 1979 r. kupili własne gospodarstwo w Smołdzińskim Lesie. Tam urodził się kolejny syn, Paweł. Ciężko pracowali by zapewnić byt rodzinie. Wypadki losowe sprawiły, że w 1986 r. musieli przenieść się do Człuch, rodzinnego domu męża, gdzie stworzyli duże gospodarstwo. W 1996 roku zmarł nagle mąż Henryki, miał zaledwie 58 lat. Po śmierci męża przez trzy lata zajmowała się agroturystyką. Następnie została hafciarką w skansenie w Klukach i zaczęła śpiewać w kapeli Rowokół. Tam poznała Józefa Kurzydło. W 1999 r. razem założyli kapelę Zgoda, której nie rozwiązała po śmierci Józefa.

Wciąż ją inspirują wspomnienia, natura, kultura. Jak sama twierdzi, ukończyła szkołę rolniczą, ale pisanie wierszy, śpiewanie stało się jej prawdziwą pasją. Zamiłowanie do pisania odkryła w sobie będąc już dojrzałą kobietą. Bierze aktywny udział we „Wtorkowych Spotkaniach Literackich” w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Interesuje ją działalność ludowa, tematyka wiejska, która dostarcza jej tematów do wierszy, felietonów czy opowiadań. Występuje w zespołach ludowych, zajmuje się hafciarstwem. Autorka tomików wierszy „Księżyc kładzie garść światła” (2005), „Poszybuję w niebo kluczem żurawi” (2008). Wyróżniona w konkursie literackim Oficyny Wydawniczej „MAK” w Szczecinie za wiersze miłosne.

Kapela „ZGODA” – powstała w 1999, przy zespole folklorystycznym Zgoda w Wyszewie (pow. koszaliński, gm. Manowo). Zespół działa przy GOK w Wyszewie. Zespół grał m.in. na imprezach org. przez Stow. Kaszubsko-Pomorskie m.in. na Czarnym Weselu w Klukach, na kaszubskich mszach w kościele św. Jacka w Słupsku. Ponadto, jako zespół podpisali kontrakt z Filharmonią Jeleniogórską, w ramach którego prowadzili kaszubskie lekcje muzyczne dla dzieci z tego regionu. Odwiedzili ok 100 palcówek a nawet grali dla Polonii w Wiedniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.