prof. Zygmunt Szultka podczas promocji książki "Świątynia na Rowokole i jej funkcje" / fot. Marek Ławniczak

Fundacja Instytut Balticum wydała kolejną publikację prof. Zygmunta Szultki. Promocja książki pt. „Szkoły z polskim językiem nauczania w synodzie słupskim od reformacji do początku XIX wieku” odbędzie się 29 stycznia o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.

prof. Zygmunt Szultka podczas promocji książki „Świątynia na Rowokole i jej funkcje” / fot. Marek Ławniczak

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Instytut Balticum, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Akademickie Koło Kaszubskie, Koło Naukowe Historyków AP. Patronat na wydarzeniem objął Kazimierz Kleina, senator RP.

Celem pracy jest próba przedstawienia głównych linii rozwoju ewangelickiego szkolnictwa elementarnego z polskim/kaszubskim językiem nauczania na kaszubskim obszarze językowym od czasu proklamowania reformacji w Księstwie Pomorskim w 1534/1535 r. do czasu jego likwidacji jako samodzielnego państwa w 1648 r., a następnie w przejętej przez monarchię Hohenzollernów jego prawoodrzańskiej połaci do początków XIX w., (umownie 1806 r). Zachodnia i południowa granica zasięgu języka kaszubskiego w tych ramach chronologicznych ulegała ciągłym zmianom i w całym tym okresie kaszubski obszar językowy przekraczał granice synodu słupskiego.

Szkoły z polskim/kaszubskim językiem nauczania rozwinęły się jednak, a niektóre z nich funkcjonowały około 180 lat, tylko w synodzie słupskim i dlatego tematyka niniejszej pracy do niego właśnie została zawężona.

(Ze Wstępu)

Publikacja powstała dzięki finansowemu wsparciu: Miasta Słupska, Powiatu Słupskiego, Gminy Potęgowo, Gminy Słupsk, Gminy Główczyce oraz Gminy Kobylnica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.