fot. gk

Na XIII Światowym Zjeździe Kaszubów  w Lęborku wiele osób ubranych było w regionalne stroje kaszubskie. Wydawałoby się, że nie różnią się one od siebie prawie niczym.

Jednak to „prawie” była w stanie wytłumaczyć jedna z pasażerek Transcassubi. Reprezentowała swoim strojem haft pucki, który jak tłumaczyła – różni się od haftu wejherowskiego wyhaftowanymi sieciami i przeważającym niebieskim kolorem, w różnych odcieniach. Haft wejherowski ma więcej koloru czerwonego i żółtego w swojej ogólnej kolorystyce jest weselszy, a motywy haftu większe niż w innych szkołach – dodała.

fot. gk

Na Kaszubach wyróżnić można sześć szkół haftu: żukowska, wdzydzka, pucka, wejherowska, tucholska i borowiecka. Wszystkie hafty łączy ilość użytych kolorów. Siedem podstawowych kolorów posiadających swoje znaczenie.

Trzy odcienie niebieskiego

chabrowy – jak kaszubskie jeziora,

niebieski – jak kaszubskie niebo,

granatowy – jak morze,

żółty – jak zboże, piasek morski i bursztyn

zielony – jak lasy i łąki

czerwony – jak krew przelana za ojczyznę

brązowy – jak sosny i świerki

białyjak niewinność

czarny – jak ziemia na polu czekająca na zasiew

Każdemu z motywów przypisany jest ścieg. Podstawowym jest ścieg angielski. Elementem wiodącym jest „drzewo życia”, którego gałęzie ,nie mają prawa się krzyżować, nakładać i przeplatać, bo życie człowieka powinno być proste i przejrzyste.

Najstarszą szkołą kaszubskiego haftu jest szkoła żukowska.

Współcześnie regionalne hafty stają się inspiracja dla architektów, tradycje łączą z nowoczesnością. Hafty wykorzystuje się już nie tylko na ubraniach czy ceramice. Znaleźć je można między innymi na kubkach, ścianach, szafkach, torbach. W jednym z internetowych sklepów można kupić wieszak z kaszubskim haftem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.