fot. nadesłane

Niemal każdego roku młodzi i starsi hafciarze z gminy Żukowo otrzymują sporo nagród na Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini. Tegoroczny XX finał miał szczególnie podniosłą oprawę. Obecna była m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicemarszałek województwa i wielu zacnych gości. W tegorocznym konkursie wzięło udział 215 hafciarzy, którzy przygotowali aż 469 prac.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Dla gminy Żukowo konkurs ma szczególne znaczenie, gdyż to właśnie ta gmina jest kolebką haftu kaszubskiego. Po wtóre, inicjator i wieloletni organizator Edmund Szymikowski – jednocześnie znakomity hafciarz, uczeń Zofii i Jadwigi Ptach – pochodzi właśnie z Żukowa. Nic dziwnego, że na finał wybrała się spora grupa uczestników oraz ich opiekunów, a także wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak oraz dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu Aleksandra Rogalewska.

Wyniki jubileuszowego konkursu wykazały, że Gmina Żukowo istotnie bardzo dba o zachowanie tego dziedzictwa. Zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych znaleźli się laureaci pierwszych miejsc.

– Kilka razy wysyłałam już swoje hafty do Lini. Zajmowałem trzecie i drugie miejsca. Tym razem pierwszy raz zdobyłam jedną z głównych nagród – cieszyła się Małgorzata Gruba z Żukowa.

Wyraźnie można dostrzec, że plon przynosi prowadzenie szkół haftu. Od kilku lat funkcjonują one w Żukowie, Miszewie, Baninie i Chwaszczynie. Szczególnie adeptki tej ostatniej przywiozły sporo nagród z Lini, natomiast spośród dzieci szczególną cieszą efekty działania szkółki w Miszewie.

Jedni ze szkolnych laureatów mają otrzymać 23 czerwca dodatkową nagrodę, którą będzie ogłoszenie symbolicznym tytułem księcia i księżniczki Kaszub. Taka tradycja kultywowana jest w Kanadzie, gdzie mieszkają Kaszubi, którzy świadomie ją pielęgnują i co roku urządzają konkursy. Właśnie tego dnia przyjeżdża na Kaszuby grupa dwudziestu osób zza oceanu na czele z Davidem Shulistem. To on osobiście wręczy te tytuły podczas uroczystości w szkole podstawowej w Baninie, o godz. 14. (ep)

Laureaci z gminy Żukowo

W kategorii dzieci:
I miejsce:
Jadwiga Leonarczyk, Żukowo
Martyna Płotka, Żukowo

II miejsce:
Beata Ptach, Miszewo

III miejsce:
Magdalena Rybus, Miszewo

Wyróżnienia:
Emilia Okróy, Żukowo
Dawid Pionk, Żukowo
Zofia Gołąbek, Żukowo
Ada Nowak, Żukowo
Marta Rogalska, Żukowo
Radosław Dombrowski, Żukowo
Aneta Bundt, Żukowo
Julia Cirocka, Żukowo
Zofia Kozłowska, Żukowo
Nelly Wójtowicz, Żukowo
Dawid Antosik, Żukowo
Remigiusz Cyrocki, Żukowo
Aleksandra Kanka, Żukowo
Jakub Pytka, Żukowo

2. Kategoria młodzież:
I miejsce:
Alicja Tomaczkowska, Miszewo
Beata Bach, Banino
Magda Leonarczyk, Żukowo
Karolina Deik, Żukowo
Patryk Szleja, Małkowo
Dominika Firlej, Żukowo

II miejsce:
Agnieszka Kąkol, Miszewo
Daria Makurat, Żukowo
Karol Miotk, Żukowo

W kategorii – osoby dorosłe
I miejsce:
Małgorzata Gruba, Żukowo
Bernadeta Reglińska, Żukowo

II miejsce:
Salomea Rzeszewicz, Chwaszczyno
Wanda Krzymińska, Chwaszczyno
Anna Barsowska, Chwaszczyno
Maria Dunst, Chwaszczyno

III miejsce:
Wanda Dzierzgowska, Żukowo

Wyróżnienie:
Maria Płotka, Żukowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.